"Divadelní a filmoví umělci nyní znovu dostávají možnost užít při své tvorbě silné příběhy Jaroslava Foglara. Bezprostřední ohlas umělecké obce je velký, jako první uvede adaptaci Foglarových Stínadel pražské Divadlo Minor, a to již v říjnu tohoto roku," uvedl ředitel agentury Dilia Jiří Srstka.

Dilia bude nadaci poskytovat i poradenství při správě Foglarových práv pro užití v psané literatuře. Nadace uvedla, že příjmy z autorských práv Jaroslava Foglara bude distribuovat skautským oddílům v celé republice na opravy a výstavbu skautských kluboven, tak jak si to spisovatel, skautským jménem Jestřáb, za svého života přál.

Autorská práva tvoří nejcennější část pozůstalosti po autorovi knih pro děti a mládež. Nadace Jaroslava Foglara vznikla v roce 1996, po několika letech se ale ocitla v likvidaci. Neprošla totiž transformací, kterou ukládal nový nadační zákon.

Foglar zemřel v lednu 1999, bylo mu 91 let. Děti neměl a z příbuzných tehdy žil jen jeho synovec Petr, na kterého si ale spisovatel v testamentu nevzpomněl. V roce 2000 podal synovec žalobu, kterou se opakovaně zabývaly Obvodní soud pro Prahu 3 a Městský soud v Praze. Pravomocný verdikt padl v roce 2009. V roce 2012 pak Nejvyšší soud zamítl dovolání, které v roce 2009 Petr Foglar podal. Rozhodl tak s definitivní platností ve prospěch Nadace Jaroslava Foglara v likvidaci.

Po ukončení převodu majetku, který zatím spravoval likvidátor nadace, se hledala nadace nebo nadační fond s podobným posláním. O pozůstalost koncem roku 2012 projevila zájem Skautská nadace Jaroslava Foglara, která dosud pozůstalost přebírá.