Festival vznikl v reakci na vyhlášku upravující hraní zejména v centru města. Ta určuje místa, časy i nástroje, na které je povoleno buskovat. Dotčené městské části, tedy Praha 1 a 2 jsou ale se současnou úpravou spokojené.

close Praha žije hudbou. info Zdroj: Deník zoom_in

„Za loňský rok pražští strážníci zjistili celkem 477 přestupků v souvislosti s porušením magistrátní vyhlášky týkající se buskingu,“ uvádí mluvčí Městské policie Irena Seifertová. Podle ní jsou pravidla umělcům již celkem známá a většinou se jimi řídí. Strážníci v této souvislosti sáhli k uložení pokuty ve 250 případech, v dalších 90 pak postoupili přestupek správnímu orgánu.

Vyhláška příliš omezuje

Podle organizátorů festivalu ale mnoho z umělců podle současné vyhlášky vystoupit v ulicích nemůže vůbec. „Pokud by se vše dodržovalo, pak by na území Prahy nesměl vystoupit sbor ani jiný umělecký soubor na ploše větší než šest metrů čtverečních. Na půlce širšího centra byste nepotkali nikoho s elektrickou kytarou, looperem, saxofonem, skleničkami, a ani s trianglem a podobnými rytmickými nástroji, vysvětlil Jan Gregar, ředitel festivalu s tím, že se tak pražská pouliční scéna zbytečně posouvá do průměru laciných vystoupení, živých soch a obřích plyšáků na Staroměstském náměstí.

„A to proto, že ty nejzajímavější projekty a umělci vystoupit prostě nemohou,“ dodal Gregar. Dokazují to i zahraniční buskerské hvězdy jako Lewis Floyd Henry připomínající divákům Jimiho Hendrixe, nebo duo Heymoonshaker spojující bluesovou kytaru a beatbox, což je simulace rytmu pomocí úst. Pražané si je ale mohou poslechnout alespoň u příležitosti festivalu, stejně jako americkho rapera Infidelixe, který se „probuskoval“ celou Evropou až do Londýna.

Uličník i Cirk La Putyka

Na letošní ročník již od května láká Pražany maskot festivalu Uličník oblečený do červeného trikotu, který se někdy projevuje jako hudebník, někdy jako akrobat a jindy s dalšími maskovanými kolegy uspořádá nečekaný koncert v nákupním centru.

Upozorňuje tak na to, že vyhráváním na ulici zahájilo nebo podpořilo svou kariéru mnoho dnes respektovaných hudebníků, artistů i tanečníků. „Ulice je pro nás výzva,“ říká Rostislav Novák ml., principál Cirku La Putyka který festival zahájí.

„Ulice je skvělá platforma, kde lze představit zajímavé umělce a jejich performance a dostat je přímo k divákovi. Rádi bychom ukázali, že představa buskera nemusí končit u ,nastříbřeného podivína na podstavci‘ nebo ,hudebníka s rozladěnou kytarou‘, že se zde naopak může prezentovat i kvalitní umění. Netvoříme klasický festival, ale happening za svobodný umělecký projev, který nám může zpestřit naše každodenní cesty ulicemi Prahy,“ říká divadelní dramaturg festivalu Pavel Vaněk.