Orchestr pod vedením dirigenta Tomáše Braunera zahrál předehru k opeře Don Giovanni a Symfonii č. 38 D dur, známou pod názvem Pražská. Součástí večera byl i dosud nikdy neuváděný dokument, který o Formanovi natočili mladí režiséři z FAMU. V dokumentu od slavného režiséra zaznělo zamyšlení nad tím, jak je pro umělce nesnadné pobavit. 

Režisér Miloš Forman před slavnostním zahájením 44. Filmového festivalu v Karlových Varech 3. července 2009.
Praha vzdá hold Miloši Formanovi. Velká akce proběhne v Obecním domě

Mezi hosty v Obecním domě patřili rektor AMU Jan Hančil, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), herec Jiří Macháček nebo režisér Jan Hřebejk. "Poprvé si ho pamatuju naživo na besedě na FAMU v roce 1991. A pak jsme měli to štěstí, že si vzal naší spolužačku Martinu, díky které jsme měli možnost potkat Formana i v soukromí. Ale jeho jako osobnost a filmaře zná každý, nejen lidi, kteří chtějí dělat film," řekl režisér Hřebejk. "Řada jeho filmů skutečně odolává času a i Amadeus dokazuje, že to, co Forman udělal, je věčné," dodal. 

Miloš Forman
Zemřel Miloš Forman, oscarovému režisérovi bylo 86 let

Čestné občanství 

Na večeru se podílely Česká televize i Český rozhlas, ale i Národní filmový archiv, Státní fond kinematografie. Výtěžek město věnuje katedře režie FAMU.

V loňském roce Praha udělila Formanovi čestné občanství jako zvláštní projev úcty a ocenění jeho zásluh v oblasti filmové tvorby a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. S ohledem na vzdálenost a zdravotní stav si režisér nestihl převzít toto ocenění osobně.

Miloš Forman.
Pražští radní navrhují čestné občanství pro Miloše Formana