Připomíná i významné osobnosti s trampováním spojené – a v jejich výčtu stojí Rath na prvním místě. Dozvědět se lze mnohé o působení trampů v minulosti, stejně jako o tom, že jejich aktivity stále žijí. Otevření nové expozice, spojené i vystoupením skupiny Pacifik a s příležitostnou výstavou trampského humoru před muzeem, se chystá na sobotní 14. hodinu.
Být v Praze před sto lety zapřisáhlým abstinentem a nekuřákem nebyla jednoduchá pozice. Světoběžníka Ratha, který v roce 1923 začal prodávat v oddělení sportovních potřeb proslulého železářství U Rotta a o šest let později si v nynější Pánské pasáži Na Příkopě otevřel vlastní obchod nabízející vybavení pro skauty, turisty i trampy, takto okolí respektovalo.
Byl „mezi svými“ váženou osobností, oceňovanou však i širokou veřejností díky vynikajícím úspěchům v řadě velmi rozmanitých odvětví sportu. Sbíral vavříny nejen doma, ale i na závodech v cizině; zvláště v Německu. Startoval i na několika olympiádách – a velmi aktivním závodníkem zůstal až do pokročilého věku.
Měl zásluhu na tom, že právě sport se stal jedou z rozšířených aktivit v trampských osadách. U své chaty v Lukách pod Medníkem vybudoval „Rathův ranč“, jak se přezdívalo poměrně rozsáhlé venkovní tělocvičně, kterou tam vytvořil v polovině minulého století. Právě na tomto místě dojde v sobotu 25. března odpoledne (od 15 hodin) na odhalení pamětní desky.
To se však stane až za týden. Nyní se příznivci aktivit v přírodě sjedou do Jílového, kde se svátek trampingu uskuteční již tuto sobotu. Muzeum slavnostně otevře novou expozici nazvanou Tramping stále žije, jejímž tvůrcům se podařilo jedinečným způsobem skloubit představované památeční artefakty a tradiční informační panely s poučením, které si lze rozkliknout na dotykových displejích. Nebo si je možné pustit trampské písně, které doplní trvale znějící zvuky přírody.
Nepřehlédnutelné pak jsou výjevy z trampského prostředí: vedle představení interiéru tradiční chaty (kde nechybí ani nezbytná kadibudka) zejména posezení u ohně s iluzí skutečných plamenů – a dominantou expozice je postava trampa na kánoi, jež vypadá, jako by plula na vodě.
Efektní podívaná však nabídne i spoustu detailních informací o působení trampů v krajině mezi Velkou řekou, Zlatou řekou a Hadí řekou – tedy Vltavou, Sázavou a Kocábou. Pozorný návštěvník se může seznámit i s řadou příběhů a s osudy osobností s trampingem spojených.
Nechybí mezi nimi ani Tony Linhart, jenž v minulosti vystupoval na akcích jílovského muzea a nyní ho představují předměty z pozůstalosti. Nebo lze vnímat prostředí při posezení v replice verandy trampského srubu. Určitě zaujme i velká mapa osad, překvapující počtem zaznamenaných trampských působišť.
Na neděli se pak chystá procházka Posázavskou stezkou, jež má nabídnout putování po stopách Boba Hurikána. Účastníci se sejdou hodinu před polednem v Kamenném Přívodu u mostu přes Sázavu. Průvodcem bude Tony – autor publikace Tramping Michael Antony.