Výstava Modrá květina, kterou vytvořila umělkyně Marie Krajplová, bude návštěvníkům dostupná od 12. srpna každý den od 10 do 18 hodin. Samotná budova divadla, původně kostel, se stává součástí expozice. Průvodcem je mnich, který návštěvníky provází skrze významné historické události, jako byly středověká povodeň, morová epidemie nebo třicetiletá válka. Audiovizuální efekty, zvuky, animace a další nečekané prvky umocňují barokní atmosféru Divadla Hybernia.

Marie Krajplová vysvětluje, že Modrá květina je příběhem napříč časem a prostorem. V roli průvodkyně – mnišky se představuje herečka Kateřina Marie Fialová, která provází návštěvníky historií města. Během promítání se objevují symboly květiny, ptáka, ruky a mnicha, které se na konci spojí v Modrou květinu, symbol naděje.

Zahájení multimediální výstavy Modrá květina. | Video: Deník/Radek Cihla

„Hybernia bývala klášter a kostel, chtěla jsem proto vytvořit pro diváka pocit, že se právě v klášteře nachází. Vybrala jsem klíčové momenty z historie, které kdyby se nestaly, vypadaly by dějiny města jinak,“ upřesňuje Marie Krajplová.

Interaktivní a vizuální zážitek

Výstava zahrnuje šest velkých gotických oken z obrazovek, na nichž se mění roční období. Pro projekt autorka získala také některé dohledatelné artefakty, například staré kresby a rytiny z období let 1400 až 1945.

Návštěvníci mohou projít výstavu s komentářem a zakončit ji prohlídkou historické budovy divadla. Na střeše divadla se nachází terasa s výhledem na Prašnou bránu a historické domy.

„Multimediální výstava z autorského pera talentované autorky Marie Krajplové vhodně doplňuje program divadla a využívá potenciál umístění budovy. Diváky čeká nádherný vizuální zážitek na téma historie domu U Hybernů a jeho okolí. Výstava začala 14. července a je celoroční,“ upřesňuje Eva Homindová, ředitelka Divadla Hybernia.

Zahájení multimediální výstavy Modrá květina. | Video: Deník/Radek Cihla

Aktuální informace o návštěvních hodinách a případné změny naleznou zájemci na webových stránkách divadla.