Jeho oblibu dokazují údaje z loňska: odhadovaných 45 tisíc návštěvníků mimo jiné vypilo nebo si odneslo 48 hektolitrů burčáku; plus samozřejmě víno. Letos se tato akce uskuteční v Grébovce v sobotu 23. září od 12.30 – k nalezení tam bude i 200 dřevěných žetonů, které zletilé objevitele opravňují dát si skleničku burčáku zadarmo – již v pátek jí ale bude od 14 hodin patřit náměstí Míru.

Tato tradiční akce, kterou pořádá městská část Praha 2, letos nabídne čtyři desítky stánků s produkcí českých a moravských vinařů; k mání však budou i vína ze Slovenska, Itálie či Slovinska. Přesně je těchto stánků 39. Celkový počet stánků, včetně nabídky občerstvení (31) a dalšího sortimentu v podobě rukodělných výrobků (17), se vyšplhá na 87. To je podle organizátorů maximum, které dovolují kapacitní možnosti.

Vedle vína i hudba a film

Vedle pití a pochoutek však vinobraní může nabídnout i hudební vystoupení, kdy se hlavní hvězdou stane Michal Hrůza s doprovodnou kapelou, jíž dalo jméno jeho příjmení. A dále divadlo, zábavu pro děti pod taktovkou herečky a zpěvačky Yvetty Blanarovičové nebo promítání filmů, připomněl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), jenž nabídku letošního ročníku představil médiím v úterý přímo v Havlíčkových sadech.

„Tematicky se letošní ročník zaměří na film,“ uvedl k tomu, jaké bude hlavní téma letošního 16. ročníku; to se totiž každý rok mění. Nebude tedy chybět ani poslech známých filmových melodií či písniček z pohádek pro děti. Motto vinobraní Dvojka Filmová ale především odkazuje na filmový cyklus, který městská část pořádá již druhým rokem.

„Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například grotta v Havlíčkových sadech opakovaně diváky láká na letní představení,“ připomněl starosta. „Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků,“ připomněl dále.

Úrodě ublížily sucho i kroupy

Jestliže do Grébovky řada návštěvníků přichází posedět na trávě se sklenkou, třeba i naplněnou produktem z místní historické vinice, sluší se podotknout, že víno z letošní úrody na Grébovce může být vzácností. Naznačil to Pavel Bulánek, který se o vinice na Grébovce stará.

„Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo zhruba 60 procent hroznů včetně listové plochy – ale naštěstí následovalo horké a suché počasí,“ hodnotí sezonu, která pro vinaře nejpříznivější tvář ukázala až v závěru. „Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve – ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá; s nižším obsahem kyselin,“ konstatoval.

Proměnlivost počasí připomněl i moravský vinař Karel Havlíček, který se vinobraní na Grébovce účastní pravidelně. S výzvami se však vinaři na jižní Moravě podle jeho slov zatím vypořádali. „Doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň,“ poznamenal. S tím, že z hlediska objemu se očekává, že ta letošní bude průměrná či lehce podprůměrná.

Vinice Grébovka v Praze