Ve středu 19. června se v pražských Dejvicích uskuteční dvanáctý ročník VědaFestu, tentokrát na téma „Věda vzdělává“. Akce, která proběhne od 8.30 do 19.00 hodin na „Kulaťáku“, znovu spojí vědecké instituce z celé republiky, aby ukázaly, jak důležitá a fascinující může věda být.

Na přípravách festivalu se podílí řada vysokých škol, akademických pracovišť, volnočasových institucí a firem, které se postarají o pestrý program pro návštěvníky všech věkových kategorií.

VědaFest. | Video: Deník/Radek Cihla

VědaFest představuje přehlídku zajímavostí, které věda přináší do našeho života, a ukazuje, že věda je nejen zajímavá, ale i užitečná a přítomná všude kolem nás. „Pro všechny zvídavé návštěvníky máme i letos připravena překvapení a nové zajímavosti. Ať vás zajímá jakýkoli vědní obor, na VědaFestu ho najdete. Těší nás, že se k VědaFestu každoročně připojuje mnoho významných firem,“ uvedla Tamara Mašatová z DDM hl. m. Prahy.

Ve 112 stanech budou návštěvníci moci interaktivně prozkoumat různé vědecké a technické obory. Mohou se stát badatelem, konstruktérem, pilotem, vojákem, kameramanem, lékařem, záchranářem, ekonomem, matematikem, ale také zedníkem či instalatérem. Uvidí, jak detekovat toxické plyny, identifikovat osoby podle papilárních čar, nebo jak se vyvíjel beton. Vyzkouší si, jaké to je být pilotem formule nebo letadla, kosmonautem, nebo řidičem převráceného auta. Seznámí se s mikroorganismy a parazity, naučí se čelit podvodným experimentům na internetu, a dozví se, jak fungují staré parní stroje nebo jak se tvoří muzejní sbírky.

Pobaví i virutální realita a umělá inteligence

Program zahrnuje také virtuální realitu a různé workshopy. Návštěvníci se s bibliobusem Městské knihovny přenesou do knihovny v různých historických obdobích, s Akademií řemesel postaví zeď nebo opraví kapající kohoutek, a s ČVUT se projdou nad mrakodrapy. „A věřte, že to nebude jediný opravdu zajímavý zážitek, který ve stáncích a expozicích našich fakult a součástí uvidíte. Jsem opravdu rád, že VědaFest přibližuje techniku a vědu širokým vrstvám a že u toho ČVUT již tradičně bude,“ zve návštěvníky rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Z Vědafestu v loňském roce:

VědaFest. | Video: Deník/Radek Cihla

Na VědaFestovém pódiu bude probíhat pestrý program, včetně chemických a stavebních show a vyhlašování vítězů festivalové soutěže. Všichni návštěvníci mohou soutěžit o ceny jako den v ZOO šitý na míru, předplatné časopisu ABC, chemický balíček VŠCHT, inženýrský balíček ČVUT nebo obřího plyšového PPG medvěda.

Letos nebude chybět ani aktuální téma – umělá inteligence. Pro školy jsou připraveny interaktivní přednášky na téma „AI v kapse“, a celodenní program uzavře veřejná debata „Co umělá inteligence je a není: mýty a fakta“. Debata je určena především rodičům, kteří se mohou ptát na vše, co je ohledně umělé inteligence zajímá nebo čeho se obávají.

VědaFest slibuje bohatý a inspirativní program, který přiblíží techniku a vědu široké veřejnosti a nabídne nezapomenutelné zážitky pro všechny návštěvníky. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, že věda je všude kolem nás a vzdělává nás každý den.