Schválit čestné občanství pro Svěráka a medaili pro Potměšila navrhl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) přímo na jednání zastupitelstva, návrh ocenit ostatní umělce předložila rada. Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920.

Zdeněk Svěrák zanechal svým dílem stopu takřka ve všech odvětvích umělecké činnosti. Je autorem scénářů filmů jako Vrchní, prchni!, Tři veteráni, Kolja, Vesničko má středisková, Tmavomodrý svět a mnoha dalších. S Ladislavem Smoljakem napsal 15 divadelních scénářů s ústřední postavou Járy Cimrmana.

Ve dvojici s Jaroslavem Uhlířem složili a nazpívali na 400 písní. Ztvárnil bezpočet hereckých rolí divadelních i filmových a daří se mu i na poli tvorby literární. Jeho tři povídkové knihy jsou bestsellery.

Mezinárodně uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek působil jako šéfdirigent orchestru BBC, v Praze působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a v současné době je šéfdirigentem České filharmonie. Obdržel Řád britského impéria za „službu hudbě".

In memoriam Praha ocení architekta Karla Hubáčka. Mezi jeho práce patří hotel a vysílač na Ještědu nebo kulturní dům s koncertní síni v Teplicích. Pro Prahu vytvořil meteorologickou věz v Praze-Libuši nebo vodárenskou vyrovnávací věž v Praze na Dívčích hradech. Zemřel v roce 2011.

Kritika Pirátů

Piráti navrhovali, aby Praha darovala muzeu Království železnic peníze na zaplacení autorských práv k vystavení modelu Ještědu, které architektovi dědicové požadují. Kritizovali také, že návrh na udělení čestného občanství Svěrákovi, byl podán až na zastupitelstvu a nebyl projednán ve výborech a radě.

Podle některých zastupitelů byl takový požadavek a celá diskuse nedůstojná. „Je přímo povinností dědiců starat se o odkaz autorů," argumentovala vdova po architektu Kaplickém, zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová.

Čestné občanství získají i dva výtvarníci - Karel Malich a in memoriam Adriena Šimotová. Šimotová, provdaná Johnová, byla výraznou představitelkou generace 60. let, zemřela před dvěma lety. Typickými materiály, se kterými ve své tvorbě – označované za meditativní - pracovala, byly bílý ruční papír, pauzák a japan, jež vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy a frotáže, tedy otisky.

Jedinečný sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Malich se narodil 18. října 1924. Tvoří i koláže a reliéfy. Má blízko k nezvyklým uměleckým materiálům, jako jsou třeba dráty, stejně jako k barvám na jasných a pestrých pastelech. Novátor abstraktního umění se ve svém uměleckém životě zabýval krajinomalbou, sochařstvím, prací s plexisklem, prací s dráty a kresbou pastelem.

V Praze se Malich představil před dvěma lety na výstavě ke svým 90. narozeninám v Jízdárně Pražského hradu, kterou za tři měsíce vidělo přes 33 tisíc lidí. Loni měl výstavu v Galerii Sklenář, v současné době má výstavu v Muzeu Kampa.

Stříbrná medaile

Herec Jan Potměšil, kterého Praha ocení stříbrnou medailí, je již od začátku 90. let upoután na invalidní vozík, přesto je oceňovaným divadelním i filmovým hercem. Již v mládí byl filmovou hvězdou, nyní hraje v divadle či v televizi, ale také ve volném čase plave, lyžuje či jezdí na kole. Za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. získal v roce 2000 cenu Alfréda Radoka, v roce 1997 obdržel cenu Thálie.

Na začátku března převzali čestná občanství Prahy operní pěvkyně Soňa Červená, filmař František „Fero" Fenič a sochař Stanislav Kolíbal, za pianistu Ivana Moravce ocenění převzala jeho dcera.

Čestnými občany hlavního města se v minulosti stali například exprezident Václav Havel nebo bývalý prezident Edvard Beneš. V roce 1990 bylo čestné občanství odebráno někdejším komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi.

Čtěte také: Umělci Červená, Fenič a Kolíbal převzali čestná občanství Prahy