Zelené střechy jsou čím dál více populární nejen pro svou estetickou hodnotu, ale také díky svým environmentálním přínosům. V Česku se ve čtvrtek 6. června koná poprvé Den otevřených dveří zelených střech, který organizuje Asociace zelených střech a fasád. Tato akce je součástí Světového dne zelených střech a umožní tak veřejnosti nahlédnout do tajů zelených střech a seznámit se s jejich výhodami. Odborníci na místě zájemcům střechy ukážou, a odpoví na jakékoliv otázky.

Seznam vybraných zelených střech a termíny prohlídek, které budou doplněny odborným výkladem, zájemci naleznou zde. Pro návštěvu každé střechy je ale nutné se zaregistrovat.

Výhody zelených střech

Zelené střechy poskytují hned několik výhod, od zlepšení kvality ovzduší po regulaci teploty. Rostliny na střechách pomáhají chladit okolí díky vypařování vody a snižují tak teplotu jak v interiéru budovy, tak v jejím okolí. V zimě zase slouží jako dodatečná izolace, která zamezuje úniku tepla.

Zelené střechy také pomáhají zpomalit odtok dešťové vody, což přispívá k prevenci povodní a zlepšuje mikroklima v městských oblastech. Vegetace navíc zachycuje prach a škodlivé látky z ovzduší, čímž přispívá ke zlepšení kvality ovzduší ve městech.

„Velkým potenciálem je i možnost mít výše položené zahrady, které poskytují místo k odpočinku pro lidi, kteří bydlí v hustě zastavěných částech měst. Na střeše nemusí být hned les. I květiny nebo záhony se zeleninou, dokonce i taková výsadba nenáročných sukulentů, vykazují velmi pozitivní účinky. Zatímco u nás je to považováno za nový trend, ve světě se už jedná o osvědčený koncept," říká  Martin Trešl ze společnosti Austrotherm CZ, která se mimo jiné specializuje i na komponenty pro zelené střechy.

Zelené střechy Masaryčky

Budova Masaryčky se může pyšnit moderními prvky udržitelného urbanismu. Součástí její rekonstrukce je vytvoření oázy zeleně uprostřed města.

Na ploše dvou a půl tisíce metrů čtverečních byly vysazeny trvalkové záhony a celkem 20 okrasných jabloní, které nejen zkrášlují okolí, ale také přispívají k zlepšení mikroklimatu a snižování městského tepelného ostrova.

Světový den zelených střech - Masaryčka. | Video: Deník/Radek Cihla

Střecha Masaryčky není jen místem pro vegetaci, ale také multifunkčním prostorem dostupným nájemcům budovy. Tento unikátní prostor je možné si pronajmout pro různé akce, od soukromých večírků po firemní setkání. Nabízí se tak jedinečná příležitost uspořádat událost s výhledem na historické centrum Prahy, obklopeni zelení.

Střechy Křižíkových pavilonů na Výstavišti

V zelenou oázu se proměnily také střechy Křižkových pavilonů na holešovickém Výstavišti, jejichž rekonstrukce byla dokončena v těchto dnech. Prostory nyní nabízejí zelené pobytové terasy určené k relaxaci a pořádání akcí. Betonové plochy byly redukovány o 5 tisíc metrů čtverečních, což přispělo ke snížení tepelného ostrova a zlepšení lokálního klimatu.

Střechy Křižíkových pavilonů Na Výstavišti se proměnily v zelené pobytové terasy | Video: Deník/Radek Cihla

Terasy jsou vybaveny automatickou závlahou řízenou meteostanicí, která využívá vodu z vlastní studny Výstaviště, venkovním osvětlením se soumrakovými spínači, mlhovači, pítky a markýzami pro stín.

Samotná rekonstrukce začala v červnu 2022 a nyní po dvou letech vítá své první hosty na zbrusu nových pobytových zelených terasách.

Partnerem jedné ze střech se stala společnost Škoda Auto, která ji proměnila na Škoda Gardens. Nabídne zde místo pro odpočinek i zábavu všem generacím. Prostor zkrášlí umělecké instalace, které vznikly ve spolupráci s mladými designérskými talenty, propojující zeleň a odpadové materiály z výrobních závodů. Například na houpačky byly použity vyřazené bezpečností pásy.