Festival seznámí čtenáře s tvorbou a osobnostmi z různých zemí a regionů a zároveň pokračuje v podpoře Ukrajiny válčící s Ruskem. Umožní také setkání s ukrajinským literátem Serhijem Žadanem, který se aktivně zapojil do boje Ukrajiny a v Praze představí svůj válečný román Internát. Zároveň vystoupí se svou punkrockovou kapelou Sobaki. Výtěžek koncertu bude věnován dobrovolnickému praporu Chartija.

Svět knihy přivítá do 14. května 364 vystavovatelů, nabídne 181 stánků a šest stovek účinkujících. Festivalu se zúčastní 30 zemí a regionů.

"Ze 70 hostů dorazí prakticky všichni kromě dvou výrazných - bohužel Robert Fulghum prodělal operaci srdce a ze zdravotních důvodů nepřijede ani životopisec Terryho Pratchetta Bob Wilkins," řekl ředitel festivalu Radovan Auer.

Festival nezapomíná ani na česká jména a připojí se k oslavám 100 let vysílání Českého rozhlasu a 70 let České televize. Seznam zástupců české literární tvorby čítá desítky jmen. Zájemci se mohou setkat s egyptologem Miroslavem Bártou nebo spisovatelkami Alenou Mornštajnovou, Petrou Soukupovou, Halinou Pawlowskou nebo Kateřinou Tučkovou, která s výtvarníkem Jaromírem 99 návštěvníky seznámí s limitovanou ilustrovanou edicí románu Bílá Voda.

Cenu Jiřího Theinera, která se každoročně udílí na veletrhu Svět knihy, letos dostanou íránské ženy a spisovatelé, kteří bojují proti útlaku vedenému tamními duchovními vůdci. Aktuální ročník pokračuje v prezentaci současné tchajwanské literatury a v programech pro mládež zaměřených mimo jiné na rozpoznávání fake news.

Svět knihy loni navštívilo přibližně 55.000 lidí, což ředitel festivalu označil za rekordní návštěvnost. Dnes na festival během prvního dne konání dorazilo několik tisíc lidí, mezi kterými bylo i mnoho školáků.