Stejně jako každý rok, i letos čekají Prahu velkolepé oslavy Silvestra a příchodu nového roku. Na tuto událost se již nyní připravují pražští policisté, kteří budou v ulicích dohlížet na bezpečnost ale zároveň se zaměří i na dodržování veřejného pořádku.

Již druhým rokem také platí nová vyhláška hlavního města Prahy, která upravuje používání volně dostupné pyrotechniky v citlivých oblastech města. Toto opatření je v platnosti po celý rok a vztahuje se tedy i na silvestrovské oslavy a Nový rok. Zákaz platí v památkové rezervaci, na vodních tocích i na náplavkách.

Zdroj: Deník/ Radek Cihla

„Dále zejména v centru města, v parcích a blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jakými jsou například domovy pro seniory, v okolí Zoologické zahrady hl. m. Prahy, útulky pro zvířata a zařízení poskytující veterinární pohotovost, policisté se zaměří i na tuto problematiku," upřesňuje policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Pro nejvytíženější oblasti historického jádra metropole budou na Silvestr a Nový rok v platnosti i dopravní a konkrétní bezpečnostní opatření. S úpravou dopravního režimu budou muset řidiči počítat zejména u Václavského náměstí, v okolí Karlova mostu a u Staroměstského náměstí.

Dopravní situace v letošním roce bude obdobná těm, která platila i v minulých letech. Na Václavském náměstí nebude možné o silvestrovské noci, konkrétně od 12 hodin 31. prosince do 10 hodin 1. ledna, parkovat. Součástí omezení bude i zákaz vjezdu automobilů na Václavské náměstí z přilehlých ulic Wilsonova, Jindřišská, Vodičkova, Štěpánská, Žitná a Ve Smečkách v neděli 31. prosince od 16 hodin do 10 hodin 1. ledna.

Pieta za oběti střelce z Filozofické fakulty.
Oběti střelce z filozofické fakulty připomene oheň na Palachově náměstí

V případě omezení v okolí Staroměstského náměstí bude zakázán vjezd do ulic Jáchymova a Pařížská z neděle na pondělí od 20 do 03 hodin. 

Jelikož se oslavy kolem půlnoci směřují i na Karlův most a jeho okolí, bude od 23:00 do 01:00 hodin pro dopravu uzavřeno také Smetanovo nábřeží, komunikace Křižovnická až k náměstí Jana Palacha včetně přilehlých ulic a také ulice Josefská na druhém břehu Vltavy v době od 21:00 do 02:00 hodin.

Na oslavy příchodu nového roku už jsou připraveni také záchranáři. Ti mají na Václavském náměstí už přistavený svůj Golem s dvaceti zdravostníky včetně lékaře a čtyřkolkou. Stanoviště záchranářů bude také na Staroměském náměstí.