V Karlíně se před videomappingem Echo od japonského studia Flightgraf sešly stovky lidí. Projekt, který vznikl speciálně pro festival na fasádě kostela, propojil přírodu, životní prostředí a architekturu. Budovu Městské knihovny rozsvítil maďarský umělec András László Nagy. Jeho projekce Luminary Glyphs za využití umělé inteligence propojuje historii písma a moderní technologie. Oba videomappingy jsou zdarma a spouštějí se každých 15 minut od 19:00 do 24:00.

"Na letošním ročníku bych určitě doporučil nevynechat naši galerijní zónu, která se skládá ze sedmi instalací Jsou tam díla umělců, jako jsou třeba španělští Playmodes nebo český hudební skladatel Michal Rafaj. Určitě bych také vypíchl projekci s názvem Satelitní instalace, ve které tři stávající díla ve veřejném prostoru doplní nové zvukové a světelné instalace. Jde o díla Zdeňka Sýkory na Letné, Federica Díaze na Bořislavce a Jiřího Příhody v areálu Rustonky. Takže doporučuju divákům projít nejen hlavní trasy," řekl ČTK provozní ředitel festivalu Jakub Zeman.

Na letošní rok pořadatelé připravili dvě trasy, jednu v centru Prahy a druhou v Karlíně a Holešovicích. První trasa začíná na Klárově v Kunsthalle a vede přes řeku a Mariánské náměstí na náměstí Republiky. Druhá trasa začíná na Florenci a povede napříč celým Karlínem až k Invalidovně. Deset instalací v rámci obou tras bude volně přístupných, sedm je interiérových, na které si lidé musí koupit vstupenku.

Návštěvníci se mohou těšit na instalace využívající kromě světla také zvuk, 3D scanning a nejnovější digitální technologie. V Kampusu Hybernská představí festival interaktivní instalaci určenou pro děti Signal Playground: Duha od českého kreativního studia 3dsense.

Letošní festival mimo jiné nabídne dílo českého výtvarníka Jana Kalába pracující s perspektivou a barvami nebo velkoformátové interaktivní dílo mexicko-kanadského umělce Rafaela Lozano-Hemmera, které díky termokamerám budou tvořit sami návštěvníci. České tvůrce zastupuje například Kateřina Šedá známá především projekty, do kterých ve značné míře zapojuje veřejnost.

Generální zkouška Signal festivalu

Tvůrci vizuální identity festivalu Jan Brož a Jan Novák podle pořadatelů poprvé pracovali s umělou inteligencí. Té zadávali takzvané prompty, tedy dílčí úkoly, a s její kooperací vytvořili unikátní sadu písmen, které tvoří logo festivalu.

Přehlídka 11. ročníkem vstupuje do druhé dekády, loni ji podle odhadu pořadatelů navštívilo za čtyři dny přes půl milionu lidí. Loňský ročník se tak stal nejúspěšnějším v desetileté historii akce.