Davy turistů zaplavily především Staroměstské náměstí, kde lze stále navštívit vánoční trhy, dát si něco dobrého a podívat se na vánoční strom. Plný lidu byl také již tradičně Karlův most. 

Někteří se vydali obdivovat i krásu pražské náplavky na Výtoni. Po krátké době byli ale vykázáni Městskou policií. Náplavky jsou totiž v rámci protipovodňového opatření od 25. prosince uzavřeny, a to až do odvolání.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Ačkoliv je používání zábavní pyrotechniky v centru Prahy zakázáno již od 1. prosince roku 2020, byly první den letošního roku vidět nad městem barevné ohňostroje. Povoleny nejsou ani takzvané lampiony štěstí. Policisté předchozí den při oslavách uložili pokuty za používání pyrotechniky hned několika lidem v metropoli. „Za použití pyrotechniky hrozí pokuta ve výši až 10 000 korun nebo ve správním řízení až 100 000 korun," připomněla policie.

Půlnoční oslavy v Praze.
Silvestrovské a novoroční oslavy v centru Prahy byly tentokrát klidnější

Místo ohňostroje si Magistrát hlavního města Prahy na první leden připravil zvýhodněné vstupné na několik míst. Do zoologické zahrady se mohli návštěvníci podívat za pohou jednu korunu. Za stejnou cenu bylo možné nahlédnout i do botanické zahrady, kde byl na Nový rok mimořádně otevřený skleník Fata Morgana.

Zvýhodněný vstup byl připraven například také do Muzea MHD či do Staroměstské radnice, Prašné brány, Novomlýnské vodárenské věže, Petřínské rozhledny a do dalších míst. 

Novoroční koncert České filharmonie

1. ledna se také uskutečnil v Rudolfinu první ze dvou novoročních koncertů České filharmonie První český orchestr nabídl zejména skladby českých autorů, a to Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Oskara Nedbala. Programem provedl Marek Eben.

Ilustrační foto.
První miminko roku 2024 přivítala v Praze Bulovka. Holčička se jmenuje Lara

Část lidí, kteří dorazili do vyprodaného Rudolfina, se cestou zastavila na pietním místě spojeném s tragédií 21. prosince. Budova Filozofické fakulty UK, kde při střelbě útočníka přišlo o život 14 lidí, stojí naproti Rudolfinu. V reakci na tuto událost se pořadatelé rozhodli pro změnu programu. Jako úvodní skladba zaznělo Dvořákovo Nokturno H dur. Původní předehru ke Smetanově opeře Prodaná nevěsta zařadili na začátek druhé poloviny a zrušili pochod V nový život Josefa Suka.

"Je to spíše meditativní než efektní skladba," uvedl k Nokturnu H dur Eben. "Pan dirigent Hrůša po jejím odehrání vyzval ke zdržení se potlesku a chvíli ticha," dodal.