Oblíbený film, který vznikl na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého Pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha bude mít své pokračování v kinech na konci tohoto roku. První díl získal oceněné na českých i zahraničních festivalech.

Snímek o dobrodružstvích Malého Pána opět vzniklá výjimečným způsobem loutek zachycených na kameru ve skutečných exteriérech.

Režie se, stejně jako v prvním díle, ujal Radek Beran, za kamerou stál čerstvý držitel Českého lva Jan Baset Střítežský. 

Poslední klapka filmu Malý pán II. | Video: Deník/ Radek Cihla

Samotné natáčení skončilo v polovině dubna, následující měsíce budou tvůrci mimo jiné věnovat natáčení hlasů, které loutkových hrdinům opět propůjčí přední čeští herci, mezi nimiž nebudou chybět například Saša Rašilov, Bára Poláková, Pavel Liška, Miroslav Táborský nebo Miroslav Krobot.

O hudební doprovod se postará Milan Cais z Tata Bojs. 

Nová dobrodružství Malého Pána vychází z postav i prostředí prvního dílu. „Film chce ukázat sílu rodinného pouta a vyzdvihnout roli nezištného, čistého dětského pohledu na svět. Ve vizuální podobě bude opět sázet na jedinečnost spojení přírodního světa se silným výtvarným pojetím výpravy filmu. Pro nás autory je zároveň velkou výzvou utkat silný příběh na poměrně malém půdorysu postav tak, aby vznikl poutavý rodinný film,“ popisuje režisér Radek Beran.

Druhý díl rodinné pohádky navazuje na tradici českého a slovenského loutkářství, které je zapsáno na reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Autorem loutek je stejně jako u prvotního filmu výtvarník František A. Skála. Scénář připravili Lumír Tuček a Radek Beran.

První přípravy pokračování Malého Pána se začaly psát již v roce 2015 po premiéře prvního dílu. „Myšlenka volného pokračování filmu Malý Pán začala vznikat již před osmi lety, za tu dobu ušel svět i Malý Pán velkou cestu. Jsme velice rádi, že se nám podařilo po všech překážkách dát film dohromady a věříme, že bude zlatým hřebem letošní filmové nabídky,“ popisuje producent Jakub Červenka ze společnosti Bedna Films.

Samotné natáčení se uskutečnilo během března a dubna letošního roku. „V březnu se točilo v interiérech, v dubnu se pak loutkové filmové hvězdy přesunuly do exteriérů nedaleko Prahy, kde štáb obsadil les, louku a lom. Stejně jako první díl, i pokračování vzniká jedinečnou technikou, kdy filmová kamera zachytává skutečnou loutkovou akci,“ přibližuje natáčení producent Jakub Červenka a se smíchem dodává: „Je to vlastně jako běžné natáčení, jen v menším měřítku a herci jsou trochu dřeva.“ 

Producentem snímku je Jakub Červenka z Bedna films, koproducentem Česká televize. Snímek podpořil Státní fond české kinematografie. O distribuci se postará Bonton film. Slavnostní premiéra rodinného loutkového filmu o nových dobrodružstvích Malého Pána se uskuteční 7. prosince 2023.