Plavidlo zrekonstruované Pavlem Grossem a Jaroslavem Kohoutem bylo v Pasáži Lucerna umístěno po celý den. Budilo velký zájem kolemjdoucích, kteří si prototyp fotografovali a zajímali se o technické detaily. Šanci ponorku obdivovat měli zájemci jen jediný den.

První česká ponorka E2 má rozměry 1,4x 1,8 metru, hmotnost 630 kilogramů bez vnitřního vybavení a baterií a byla určena do hloubky maximálně 250 metrů.

První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem získali v roce 1978. Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou pětadvacetimetrovou jachtu Seehorse a používal ji ve Středozemním moři například na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií. V roce 1984 Gross s Kohoutem pomohli s touto ponorkou vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky.

Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal Gross, přezdívaný český kapitán Nemo, v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Československo se tak stalo třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.