Studenti v rámci přehlídky Pokoje 2023 tematizují škrty ve školství, konec uhlí, nostalgické pocity spojené s domovem a dospíváním, hravou estetiku, humor, nadsázku i duševní zdraví. 

Letošní přehlídka Pokoje má oproti minulým ročníkům volné téma, a tak mohou návštěvníci pozorovat, jaké fenomény se objevují v centru zájmu nejmladší generace studentstva uměleckých oborů. Tematické linky se ve třech patrech historické budovy rozbíhají do všech možných stran.

Vystavené projekty vzešly z otevřené výzvy, do níž se každoročně mohou hlásit skupiny a kolektivy z uměleckých ateliérů napříč republikou.

K vidění jsou letos práce autorů a autorek ze 13 tuzemských škol a práce studentů a studentek z Academy of Fine Arts ve Varšavě, maďarské Academy of Fine Arts a Akademie umění v Banské Bystrici.

Křest výpravné publikace věnované slovenské kapele Elán.
Obrazem: Jágr s Vostárkem pokřtili výpravnou publikaci věnovanou kapele Elán

Od pátku 10. listopadu do neděle 19. listopadu se tak mohou návštěvníci těšit na originálně pojaté místnosti a další zákoutí paláce, kterých je letos k vidění přes třicet. 

Hned ve dvoraně pod schodištěm návštěvníky vítá multimediální instalace “Černé zlato” od studentek a studentů ateliéru Digitální média, FUD UJEP v Ústí nad labem. Instalaci dominuje kus neopracovaného uhlí ze známého dolu Bílina, kvůli jehož rozšiřování zaniklo již několik vesnic.

Studenti tematizují jak hodnotu a estetiku surovniny, tak problematiku plánovaného konce těžby v regionu a potřebu komplexního řešení přechodu na jiné zdroje energie a uplatnění horníků. Instalaci doprovází autentický zvuk dolu, jak jej slyší obyvatelé v jeho nejbližším okolí.

Pokoje 2023 v Paláci Hrzánů.Pokoje 2023 v Paláci Hrzánů.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Studenti z Polska se ve své instalaci nepřekvapivě věnují náladám ve společnosti a v jejich červenobílém pokoji tematizují masové protesty, které Polskem v posledních letech otřásaly především kvůli zákazu potratů.

Další kolektiv autorek se zaměřil na téma poruch příjmu potravy a svou instalaci doplnil i osvětou. Objevují se tu ale i odlehčená a humorná témata všedních dní.

3D portrét Václava Havla na pražském letišti.
Pražské letiště zdobí portrét Havla. Tvoří ho předměty odkazující na jeho život

“Letošní umělecké instalace nás provádějí skrze politické, sociální i psychologické sféry. Přesto je zřejmé, že mladé generaci dominuje vliv jejich nejbližšího prostředí, které je dennodenně obklopuje. Městská krajina nebo domovy, ve kterých vyrůstali a dospívali, se do nich otiskly tak intenzivně, že je pohnuly k uměleckému zpracování a hlubšímu zkoumání,” říká o obsahu letošní přehlídky její umělecká ředitelka Rebeka Pojarová.

“Důležitým tématem, kterým se na výstavě autoři také vícekrát zabývají, je samotný obor umění, ať už jde o výuku na uměleckých vysokých školách, nebo prezentaci umění na světových přehlídkách, jako je Documenta nebo Benátské bienále,” doplnila Pojarová.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Výstavu obohatí i dobrovodný program, který se věnuje uměleckému vzdělávání a umění ve městě i ve veřejném prostoru. Zahrnuje zajímavé přednášky, panelové diskuse a komentované přehlídky.

Vstupné na přehlídku je k dostání pouze na místě a platí i na doprovodný program, na který je ovšem nutná registrace. Dospělí zaplatí za vstup 170 korun, studenti a důchodci 110 korun a studenti uměleckých škol 90 korun.

Minulé ročníky přehlídky se uskutečnily od roku 2013 například v prázdných domech v Cihelné ulici na Malé Straně nebo v prostorách Kampusu Hybernská, v roce 2020 následoval ročník poznamenaný pandemií Covidu 19, tzv. Stay home edition.
Další rok pak Pokoje oživily historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky. V paláci Hrzánů z Harasova se přehlídka uskuteční letos podruhé a naposledy, ke konci roku zde započne rekonstrukce.
Letošní Pokoje jsou tak jedinečnou příležitostí nahlédnout nejen do uvažování nadcházející umělecké generace, ale i do unikátních prostor paláce v jeho současné podobě.