Vedení pražského magistrátu Obecnímu domu již dříve doporučilo, aby koncert zrušil. „Všechny koaliční strany jednoznačně nesouhlasí s tím, aby v Praze proběhl tento koncert. Všechny strany vnímají, že v době, kdy válka dále probíhá a každý den čteme v médiích o obětech ruských útoků, tak je necitlivé, aby takováto interpretka zde v Praze vystupovala. Vyzvali jsme také vedení Obecního domu, aby vstoupilo do jednání s agenturou, která pořádá tento koncert," uvedl v pondělí náměstek pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle Aleny Kunertové z pořádající agentury Nachtigall Artists Managementse se jedná o společnou dohodu a umělkyně Anna Netrebko sdělila, že nebude po Prahou vlastněném Obecním domu požadovat kompenzace.

Sopranistka Anna Netrebko.
Koncert Netrebko rozděluje společnost. Renée Nachtigallová vystoupení podporuje

Anna Netrebko je aktuálně na sankčním seznamu Ukrajiny. I když válku odsoudila, jednoznačné odsouzení Vladimíra Putina nezveřejnila. Pěvkyně dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů.

Peníze za vstupné budou vráceny

Koncert je podle pořadatele téměř vyprodaný. "Nikdo ze zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasí," řekl Ježek s tím, že z koncertu se nicméně stala politická a společenská otázka a obě strany se dohodly, že lepší bude akci zrušit. Vstupné na vyprodaný koncert podle něj bude v plné výši vráceno.