„Součástí Musolea je i malá galerie, kde budou moct vystavovat spřátelené duše. Nachází se v prostorách nad barem a přístupná bude bez vstupného,“ uvedl Černý.

Prvním z hostů bude ftograf Dan Materna. Jako další budou následovat například Vladimír 518, Michal Škapa, Aneta Filipová nebo Filip Černý.

Otevření muzea Davida Černého v místě bývalého smíchovského lihovaru | Video: Deník/ Radek Cihla

„Budova je památkově chráněná, tím pádem ji nebylo možné strhnout a postavit tady normální dům. Rozhodli jsme se tedy, že ji zachováme, a nakonec padlo rozhodnutí, že z toho bude kulturní instituce. Nějak se z toho v průběhu času stalo muzeum Davida Černého. Pak jsem zjistil, že to není muzeum, ale spíš takové musoleum,“ řekl Černý.

Pětipatrový výstavní prostor se nachází v památkově chráněné budově destilerie bývalého industriálního areálu a její součástí je i kavárna a vyhlídkové terasy. Do interiéru galerie jsou zakomponovány i některé prvky z tehdjšího lihovarnického provozu.

„Lihovar byl mystickým místem, i když s kulturou coby průmyslový areál do kontaktu moc nepřišel. Nedávný stav byl spíše zbořeništěm, které vypadalo jako Zóna od Tarkovského. V Musoleu dřív byla destilerie, kde docházelo k destilaci lihu. V době největší slávy se tu vyrábělo až 80 hektolitrů lihu za den, a když se v roce 1907 kapacita navýšila na 120 hektolitrů, varná síň se musela zvýšit o pět metrů,“ popisuje Černý.