„Na Staroměstské radnici se odehrála řada historických událostí. A jedna z nich se děje i dnes. Všichni vyznamenaní si ocenění zaslouží," řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která čestná občanství předávala.

Suchý i Klíma jsou spjatí s Prahou 

Díla spisovatele Klímy byla přeložena do 29 jazyků ve více než třicítce zemí a společně s Bohumilem Hrabalem a Milanem Kunderou patří k nejznámějším českým spisovatelů. Laudatio Klímovi přednesl básník a písničkář Jiří Dědeček. „Ivan Klíma je významným obyvatelem (Prahy) již desítky let a je pěkné, že na to teď bude mít papír," řekl Dědeček.

Básník, divadelník, hudebník a grafik Suchý je podle Krnáčové neodmyslitelně spjatý s Prahou. Suchému poblahopřál novinář a esejista Karel Hvížďala a vyzdvihl jeho literární styl, který oživil totalitární jazyk 50. let. 20. století.

Cimrmanovi to vyřídím, uvedl Svěrák 

„Je tomu už nějaký čas, co jsem obdržel čestné občanství Prahy 6, dnes celé Prahy. Nevím, jestli je v tom zahrnuta i Praha 6, to bych měl dvě. Vím ale to, že si toho ocenění velmi vážím a děkuji," řekl Suchý.

Jako třetí byl vyznamenán scénárista, divadelník a spolutvůrce legendy o českém géniovi Járovi Cimrmanovi Zdeněk Svěrák. „Také já za toto ocenění děkuji a jsem za něj vděčný a Cimrmanovi to vyřídím," řekl Svěrák.

Stříbrnou medaily dostal Jan Potměšil 

Posledním oceněným byl dirigent a šéfdirigent české filharmonie Jiří Bělohlávek. Generální ředitel filharmonie David Mareček vyjmenoval jeho úspěchy a zdůraznil Bělohlávkovo patriotství a přínos české hudbě. „Vážím si té pocty a doufám, že ji budu ještě dlouho požívat," řekl Bělohlávek.

Na závěr ceremoniálu byla udělena stříbrná medaile herci Janu Potměšilovi. „Ze srdce děkuji, že tady mohu být a cítím, že to je oslava života. Jsem velice vděčný a šťastný, že tady můžu být a že jsem v takové společnosti obrovských osobností," řekl Potměšil.

Součástí slavnostního ceremoniálu bylo hudební vystoupení, a to klasické hudby i písní Voskovce, Wericha a Ježka.

Čtěte také: Jiří Suchý oslaví své pětaosmdesátiny na koncertech v Semaforu