Wintonovo hrdinství připomíná britský životopisný film, v němž hlavní roli ztvárnil Antony Hopkins a jeho mladší verzi Johnny Flynn. V roli Wintonovi matky Babette se objevuje Helen Bonham Carterová. Režisérem je James Hawes. Film je nyní k vidění ve většině pražských kin.

Vlaky se stovkami zachráněných dětí odjížděly z hlavního nádraží v Praze, což dodnes připomíná bronzová socha na prvním nástupišti. Proto natáčení probíhalo i v těchto místech.

V metropoli se natáčelo i na Hradčanech před Toskánským palácem a v Kanovnické ulici. Filmaři využili i Josefov, Pohořelec, Radnické schody, Mánesův most či ulice Hybernská, Opletalova a Politických vězňů.

| Video: Youtube

„Pro mě a producenty bylo důležité natáčet v Praze s využitím autentických míst. Třeba i na skutečném nástupišti nádraží, kde se děti loučily se svými rodinami a odjely do Anglie,“ řekl režisér snímku James Hawes.

Film Jeden život se natáčel i ve válcovnách v Chomutově

Film One Life točili i ve Válcovnách trub v Chomutově | Video: Deník/Miroslava Šebestová

Ten je znám třeba svou režií oceňovaného seriálu z prostředí zpravodajských služeb Slow Horses s Gary Oldmanem nebo epizody kultovní série Black Mirror.

Mimo Prahu pak štáb natáčel například na Chomutovsku, ve Veltrusech nebo Liberci.

První vlak organizovaný Nicholasem Wintonem odjel z Prahy 14. března 1939 a odvezl kolem 20 dětí. V dalších vlacích už ale bylo dětí víc a v tom posledním, který měl z Prahy odjet 1. září 1939, už jich bylo asi 250. Tomu se odjet nepodařilo a děti z něj umřeli ve vyhlazovacích táborech. Celkově však Winton zachránil 699 dětí.

Mohlo by vás zajímat: Při aktivním útoku se nevyjednává, říká bývalý policista a vyjednavač

Jak se zachovat v rizikových situacích - nácvik a cvičení, zdroj sec-agency.cz | Video: sec-agency.cz