Praha podle podmínek podpory musí ve filmech představovat sebe samu a projekty musejí mít zajištěnou mezinárodní distribuci. „Prahu si filmaři oblíbili, často ale její ulice a domy jsou ve filmech jen jako kulisy měst východních či postsovětských zemí. O to větší mám radost, že jsme i v další nadační výzvě mohli podpořit několik filmů, které budou ukazovat Prahu jako Prahu a pomůžou tak lákat do metropole kultivované turisty,“ řekla dosluhující radní pro oblast kultury Hana Třeštíková.

| Video: Youtube

Prvním podpořeným filmem je spin-off k akční sérii John Wick s názvem Ballerina, který se v Praze začal natáčet na podzim minulého roku. Hlavní roli mladé nájemné vražedkyně Evy ztvárnila Ana de Armas nominovaná za svou roli Marylin Monroe ve filmu Blondýnka na Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Keanu Reeves se v thrilleru objeví jako zabiják John Wick.

Natáčelo se na Národní třídě, ve foyer Laterny Magiky, na terase Národního divadla, na pražských náplavkách, ale třeba i na Masarykově nádraží. Americký štáb využil i Barrandovská studia. Ballerina byla podpořena částkou 2 miliony korun. Film se kromě Prahy natáčel mimo jiné i na zámku Kačina na Kutnohorsku.

Mimochodem čtvrtý film ze série John Wick jde do českých kin na sklonku března. Datum premiéry filmu Ballerina zatím nebyl oznámen.

Druhým filmem je česko-slovenská koprodukce Vlny režiséra Jiřího Mádla. Je to již třetí film tohoto herce, druhý podpořený nadačním fondem. Drama Vlny se odehrává v neklidném roce 1968, správní rada přiřkla filmu podporu 1,5 milion korun.

I třetí film je drama, tentokrát psychologické. Kukaččí vejce vypráví příběh komplikovaného milostného trojúhelníku. Snímek obdržel podporu 300 000 korun.

První z podpořených dokumentárních filmů je dokureality Bohemian Identity, která mapuje to nejlepší z českého grafického designu za uplynulých 100 let. Podpora činí 1,1 milionu korun.

Druhým dokumentárním filmem je osobní portrét rodiny Kdyby se holubi proměnili ve zlato, který sleduje život čtyř členů jedné rodiny žijící v Praze. Projekt získal podporu ve výši 750 000 korun.

Poslední dokumentární film, Ještě nejsem, kým chci být, vypráví příběh Libuše Jarcovjákové prostřednictvím složité montáže bezmála dvou a půl tisíce jejích fotografií. Dokument obdržel nadační příspěvek ve výši 300 000 korun.