Fiala zemřel ve věku 95 let. Diváci jej mají ale spojeného zejména s rolí Limonádového Joea ze stejnojmenného filmu. Na jevišti Hudebního divadla v Karlíně herec slavil největší úspěchy od 50. let minulého století. Během čtyř dekád tam snad nebyl muzikál, v němž by Fiala neměl jednu z hlavních rolí. Za celoživotní přínos muzikálu dostal v roce 2013 cenu Thálie.

Květinové věnce na obřad vedle rodiny zaslala například Herecká asociace, Hudební divadlo Karlín nebo generální ředitel České televize Petr Dvořák. "Táto, díky, bez tebe bych to nedal," vzkázal syn Karel. "Děkuju za krásný život," stálo na stuze na věnci od Fialovy třetí manželky Věry Vlkové.

Za všechny čtyři syny otci za "statečnost a nekončící optimismus" poděkoval syn Tomáš. "Naučil jsi nás, že v životě stejně jako v Limonádníkovi všechno dobře skončí," uvedl podle serveru cn.cz.

Fialův kolega z karlínského divadla Ladislav Županič připomněl, že Fiala byl milovníkem života, divadla, sportu a hlavním milovníkem v Hudebním divadle Karlín, kde s ním 40 let sdílel šatnu. "Slibuju, že dnes večer si nedám Kolalokovu limonádu, ale pořádnou whiskycolu," zakončil svůj proslov.

Z kominíka hercem

Osudovou rolí byla pro Fialu role ušlechtilého pistolníka Limonádového Joea. Do té doby málo známý tenor se rázem stal hvězdou stříbrného plátna, za kterou se táhly davy fanynek. Role slavného pistolníka se měl původně zhostit Jiří Kodet, Fiala jako hvězda karlínské operety ale byl pro režiséra Oldřicha Lipského v roce 1964 tím pravým typem milovníka se sladkým úsměvem, kterého do své jedinečné parodie westernů na motivy knihy Jiřího Brdečky potřeboval.

Filmové zpracování "koňské opery" v kinech vidělo 4,5 milionu diváků, další miliony se bavily při nesčetných reprízách v televizi. Divadelní hra se dočkala čtyř desítek nastudování. Ve dvou se objevil i Fiala, když v roce 2001 v ABC poprvé ztvárnil otce Kolaloku.

Karel Fiala se narodil v roce 1925 v Ostravě v rodině kominického mistra. K úspěšné herecké a pěvecké kariéře se přitom dostal náhodou. Když za okupace nemohl dokončit gymnázium, začal se věnovat otcovu řemeslu. Střechy ale krátce po válce vyměnil za pražskou konzervatoř, talentovaného mladíka si totiž všiml profesor Ševčík z ostravské hudební školy, který jej připravil na přijímací zkoušky.

V roce 1952 Fiala absolvoval v Praze státní konzervatoř a po krátkém angažmá v Národním divadle zakotvil na dlouhá léta v Hudebním divadle Karlín.