Cílem jednodenního food festivalu na Tržním náměstí s dobrovolným vstupným je podle záměru organizátorů umožnit našincům ochutnat Ukrajinu, Ukrajincům připomenout domov – a oběma skupinám nabídnout sousedské setkání. Ukrajincům pobývajícím u nás navíc může nabídnout rozptýlení odvádějící pozornost od válečných událostí v jejich domovině.

I „odlehčení těžkých časů“ programový ředitel Holešovické tržnice Michal Tošovský považuje za velmi důležité: „Pokud se byť jen na moment každý z ukrajinských návštěvníků bude bezstarostně veselit, cíl je dokonale naplněn.“ Hlavně však klade důraz na „oslavu sousedství“. „Ať už v tom smyslu, že jsou Ukrajinci největší v Česku žijící menšinou, nebo ve smyslu dvou vzájemně si blízkých zemí, které události posledních dvou let spojily mnohem silněji, než tomu bylo v minulosti,“ vysvětluje Tošovský záměr organizátorů.

Slané, sladké, s alkoholem i bez

Výběr má být rozmanitý – a od ověřených dodavatelů. „Chybět nebudou například plněné těstovinové taštičky vareniki, oblíbené zelné závitky plněné směsí mletého masa a rýže s rajčatovou omáčkou golubky, polévky ani voňavé sladkosti,“ připomněla Linda Antony ze společnosti Výstaviště Praha, která areál někdejší Pražské tržnice spravuje do loňského léta.

Tržnice u Vltavy, nyní již se jménem Holešovická, spojila síly se spolkem Archetyp, který je známý pořádáním farmářských trhů na několika místech Prahy. Ten na akci přivádí osm dodavatelů, kteří nabídnou nejznámější ukrajinská jídla: jak slaná, tak sladká.

Smíchovská tržnice dnes.
Smíchovská tržnice: nahradila univerzitní zahradu. Dnes však zeje prázdnotou

Předem ohlašovaná nabídka slibuje mnohým českým návštěvníkům i objevování dosud neznámého: k mání budou třeba beljaši s masem, boršč, čebureky, párek v těstě, pelmeně, prirožki s masem, smaženým zelím a bramborovou kaší nebo vareniky. Stejně jako bonbony, cupcaky, dorty, nalivka, řezy, tvarožniky a uzvar.

Rozmanité budou i nápoje. Těšit se návštěvníci mohou mimo jiné na vína a destiláty pocházející přímo z Ukrajiny. Čeští konzumenti ale budou jistě zvědaví i na pivo – uvařené sice v kunratickém pivovaru, avšak přesně podle receptury pivovaru Pravda ze Lvova. Ten totiž výměnou za zaslání peněz na účty pro podporu Ukrajiny bojující s ruskou armádou nabídl k využití své návody (přičemž po celém světě reagovalo přes osm set pivovarů, takže výnos převýšil tři miliony eur).

Ukrajině bude patřit i večer

Právě na Ukrajinu se ve čtvrtek zaměří také program pětidenního festivalu#5PROSTOR, který oživuje různá zákoutí tržnice až do soboty 20. května. V rámci akce rovněž s dobrovolným vstupem od 21 hodin vystoupí česko-ukrajinská zpěvačka, performerka a producentka a Dmitrievna. Představí tvorbu balancující na hranici techna a popu, silně ovlivněnou berlínskou scénou.

Holešovická tržnice nabídne v příštích dnech festival #5PROSTOR: pět koncertů uspořádaných na originálně nasvícených místech v areálu bývalých jatek.
#5PROSTOR v Holešovické tržnici. Koncerty budou na schodišti nebo parkovišti

V Holešovické tržnici ale dojde i na jiné umění: už během dne si návštěvníci budou moci koupit šperky a doplňky symbolizující ukrajinské tradice od Ally Pecherskaye.