Galerii Tančícího domu v Praze od středy 29. května zdobí výstava věnovaná šedesáti letům tvorby slavné české popové zpěvačky Heleny Vondráčkové.

Před šedesáti lety, v dubnu 1964, vyhrála Helena Vondráčková v pražské Lucerně soutěž Hledáme nové zpěváky a právě zde se začala budovat její kariéra. Dostala totiž ihned nabídky na nahrávání písní a účinkování v televizních pořadech. S počátky její kariéry se mohou návštěvníci seznámit právě na této jedinečné výstavě, která potrvá až do 23. února příštího roku.

Výstava Helena - 60 let na scéně. | Video: Deník/Radek Cihla

Výstava ve dvou patrech domu nabízí například její originální kostými od návrhářů i nově nalezené původní šaty z pohádky Šíleně smutná princezna, kde Helena Vondráčková ztvárnila hlavní roli. K vidění jsou také dříve nevystavené kostýmy skupiny Golden Kids, ve které Vondráčková působila spolu s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem.

Nechybí ale ani více jak tři stovky archivních fotografií, ceny, desky, texty i různé zpěvaččiny osobní věci. Expozice zkrátka zachycuje celou kariéru královny popu od jejich počátků s již zmíněnou kapelou Golden Kids až do současnosti. Navíc jsou zde poprvé veřejnosti odhaleny fotografie a video ukázky ze soukromého archivu z 60. let a záběry, které ukazují i odvrácenou stranu slávy.

„Vážím si každého předmětu, který tady je a i třeba krásných předmětů od fanoušků, kteří si také dávají záležet, aby mě potěšili," řekla na slavnostním představení výstavy Helena Vondráčková. Podle jejích slov se nakonec spousta věcí do výstavy nevešla a tak je možné, že příští rok bude plánovat další.

Výstava Helena - 60 let na scéně. | Video: Deník/Radek Cihla

Návštěvníky čekají i dva obrazy, které pro Helenu Vondráčkovou namaloval Karel Gott, originální soška Zlatého slavíka z roku 1966 nebo kostýmy z roku 1964, které zpěvačce šila její maminka.