Úvodní slovo k otevření galerie pronesla starostka České obce sokolské Hana Moučková. „Naplňujeme představy našeho zakladatele Miroslava Tyrše a v moderním hávu udržujeme i kulturní ráz sokolství. Zároveň všem zpříjemníme příchod do Tyršova domu za sportovními, kulturními či jinými aktivitami,“ řekla.

Vernisáž fotografií Jana Jirkovského Ve stavu beztíže v Galerii Sokol. | Video: Deník/Radek Cihla

Jirkovského soubor fotek se stal ideální zahajovací výstavou galerie. Uznávaný dokumentární fotograf ve svých černobílých fotografiích přibližuje atmosféru pražských sokoloven a ukazuje sounáležitost ke kolektivu a radost z pohybu.

„Fotoseriál Jana Jirkovského přesně vystihuje Sokol, jeho rozmanitost, a to nejen generační, ale i sportovní, ale především jeho sociální rozměr komunitní pospolitosti,“ uvedl ředitel kanceláře České obce sokolské Marek Tesař a předseda znovuobnovené sokolské Umělecké rady ČOS, který je spolu s kritikem výtvarného umění a spisovatelem Petrem Volfem kurátorem výstavy.

Na třiceti fotografiích Jirkovský zachytil například judo, cvičení všestrannosti, skoky na trampolíně, moderní gymnastiku a další sportovní aktivity. Snímky pořídil ve Vršovicích, Hodkovičkách, na Kampě, na Vinohradech a v Libni, kde svoji sérii začínal.

Vernisáž fotografií Jana Jirkovského Ve stavu beztíže v Galerii Sokol. | Video: Deník/Radek Cihla

„Sokol je naprosto výjimečný. Je opravdu úžasné sledovat, jak všechny spojuje radost z pohybu,“ říká fotograf oceněný i na Czech Press Photo.

Fotografie Jirkovského v Galerii Sokol vystřídá od května téma aktuální. Ve vitrínách se objeví výstava k nadcházejícímu XVII. všesokolskému sletu, který se uskuteční 30. června až 5. července v Praze.