„Přicházíme samozřejmě i s tituly, které vzešly z dlouhodobých plánů a příprav. Tam patří například Zjitřené vrstvy/Role fotografie v postmoderní době nebo expozice František Bílek a Otokar Březina,“ připomněla Juříková, podle které Františka Bílka připomenou v roce 150. výročí narození také aktualizace stálých expozic v jeho hradčanské vile a v chýnovském domě, které patří pod správu galerie.

V centru pozornosti zůstává podle Juříkové sochařství a jeho velké osobnosti, vedle Chorvata Meštroviće například výstava August Rodin v Čechách a na Moravě nebo obnovený seriál sochařských vizitek v Trojském zámku.

V mnoha podobách figuruje v letošním programu fotografie. „Specifickým projektem je výstava Johna Wehrheima, která se vrací do americké reality 70. let, kdy se za alternativním životem v komunitě utíkalo na Havaj,“ dodala ředitelka.

Výstava Heroin Crystal připomene v Domě U Kamenného zvonu od dubna do srpna generaci českých tvůrců, kteří se poprvé představili na stejném místě v polovině 90. let minulého století, například Michal Pěchouček nebo Veronika Bromová. Návštěvníkům přiblíží tehdejší témata, mezi nimiž nechyběla třeba reflexe mediální reality, fenomén lidského těla nebo sci-fi.

Městská galerie se bude od července do října podílet i na na druhém ročníku Bienále současného umění a na dvou akcích k českému předsednictví v Radě Evropské unie.

Na výstavě aktuální české malby v budově Evropského parlamentu v Bruselu a spolu s Festivalem m3 na rozsáhlém projektu Parallels, který propojí šestici evropských měst tématem budoucnosti opomíjených a nefunkčních lokalit. Kromě výstavní činnosti v sálech i mimo ně (na Smíchovské náplavce a ve stanicích metra Vltavská a Anděl) chystá galerie řadu doprovodných programů s využitím moderní technologie.