Sochařka Veronika Richterová se už bezmála 20 let zabývá uměleckou recyklací a tvorbou barevných plastik z použitých PET lahví. Svá plastová díla poprvé představila v botanické zahradě již v roce 2010, kdy bylo ve skleníku Fata Morgana k vidění na 60 exponátů rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví.

I letos jsou k vidění dvě díla připomínající první výstavu, a to oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene.

Nová výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou. Návštěvníci se vrámci výstavy setkají se s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, ale i neobyčejnými květy orchidejí, strelicií nebo lotosů.

Rostlinný svět doplňují také živočichové. Kromě krokodýla je k vidění i labuť, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná odhalí jenom pozorný návštěvník. Inspirací byly umělkyni její cesty do tropických krajin, například do Kambodži, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe.

Na nově otevřenou expozici dorazil i rockový zpěvák a frontman kapely Olympic Petr Janda se svojí dcerou Martou.

Výstava plastik sochařky Veroniky Richterové ve skleníku Fata Morgana | Video: Deník/Radek Cihla

Bezmála 130 umeleckých děl Richterové bude ve Fata Morganě k vidění po dobu téměř tří měsíců, a to do 7. dubna tohoto roku. Součástí přehlídky jsou také workshopy s Veronikou Richterovou či večerní komentované prohlídky skleníku Fata Morgana. Návštěvníci během nich mohou kromě fantazie a zraku zapojit i další smysly – sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková.

Díla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy.

Výstava plastik sochařky Veroniky Richterové ve skleníku Fata Morgana | Video: Deník/Radek Cihla

Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí budou zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu, nebo se stanou součástí jezírka.