První český mrakodrap Dům RADOST na pražském Žižkově slaví letos devadesát let. U příležitosti oslav budou moci zájemci od března navštívit program, který ponese název 90 let (ne)svobody s Domem RADOST, který se zaměří na moderní dějiny a nabídne například interaktivní výstavy, diskuze s pamětníky, promítání dobových filmů a mnoho dalšího.

První český mrakodrap - Dům Radost. | Video: Deník/Radek Cihla

Program se uskuteční každou středu od 6. března do 26. června s výjimkou květnových státních svátků. Lidé mohou každou středu zdarma navštívit například výstavy Fotbal v undergroundu nebo Ještě jsme ve válce. Ta představuje osudy lidí, kteří bojovali na frontě, prošli koncentračními tábory nebo komunistickými lágry. Výstavy jsou zapůjčené Ústavem pro studium totalitních režimů. Součástí programu bude i výstava Muzea paměti XX. století Oči Státní bezpečnosti.

Promítání v kině Přítomnost

Pro žáky základních a středních škol připravili organizátoři vždy dopoledne program i v kině Přítomnost. Těšit se mohou na projekce a následné debaty, do kterých se zapojí například i disident František Stárek „Čuňas“. Dopolední program je pro školy zdarma. „Chtěli jsme zejména mladým lidem zajímavou formou ukázat málo známé historické souvislosti,“ říká Tomáš Kašpar.

Během odpoledne budou pak pro všechny diváky připravené i tzv. "trezorové klasiky" jako například Skřivánci na niti, Všichni dobří rodáci, Žert nebo Občanský průkaz. „Kromě filmů nabídneme i zajímavé debaty – například režisérka Helena Třeštíková bude mluvit o svém dokumentu Pavel Tigrid – Evropan a o natáčení s tímto výjimečným českým politikem a spisovatelem,“ láká návštěvníky Tomáš Kašpar. Cena vstupenek na odpolední program v kině Přítomnost je symbolických 90 korun.

„Těší nás, že se můžeme podílet na vzdělávacích akcích pro školy a veřejnost, jejichž cílem je připomenout historické události a osobnosti minulého století. Půlstoletí existence totalitních a autoritativních režimů přineslo dramatické a hraniční situace, které změnily životy mnoha lidem,“ popisuje historik a ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek.

Vše zakončí ve středu 21. srpna slavnostní promítání nového filmu Vlny režiséra Jiřího Mádla. Jedná se o snímek o hrdinství rozhlasových pracovníků v roce 1968, kdy díky jejich vynalézavosti vysílal Československý rozhlas ještě dlouho poté, co zemi obsadila vojska Varšavské smlouvy.

Závěrečné natáčení dobového filmu Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla:

Fotogalerie: Závěrečné natáčení dobového filmu Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla

Akci pořádají společně Dům RADOST, Ústav pro studium totalitních režimů a Muzeum paměti XX. století za podpory hlavního města a Městské části Praha 3.

Dům byl postaven jako první český mrakodrap, poté sloužil dlouhá desetiletí komunistickým odborům.

close První český mrakodrap -  Dům Radost na Žižkově info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in První český mrakodrap - Dům Radost na Žižkově

Během devadesáti let byla tato budova svědkem řady historických změn – od první republiky přes převrat v roce 1948, okupaci v roce 1968 až po sametovou revoluci. Její příběh chceme představit v kontextu dějin i veřejnosti a zejména studentům. Namísto oslavy jsme raději připravili více než tříměsíční cyklus přednášek, promítání a výstav pod názvem 90 let (ne)svobody. Akce přiblíží období socialismu a normalizace v tehdejším Československu pohledem, který není veřejnosti běžně známý,“ vysvětluje ředitel Domu RADOST a autor projektu Tomáš Kašpar.