Inscenace tvůrčího tandemu Janek & Natálka (režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Strýčková Preslová) vznikla na základě autentických „šmejdských scénářů“, kterými se podvodníci každý den snaží svým obětem vyluxovat účet, peněženku nebo sebevědomí. Nejčastější cílovou skupinou všech podvodů v posledních letech jsou lidé mezi 18 a 59 lety, tedy už dávno nikoli pouze senioři. Jen mezi roky 2021 a 2022 je meziroční nárůst všech podvodů 95 %. Částka, kterou „šmejdi“ nakradli v roce 2022, se celosvětově odhaduje na 172 miliard dolarů.

„Je to téma, kterého si nejde nevšimnout. Je všude kolem nás a stalo se každodenní součástí našich životů i novinových titulků. Od doby, kdy Silvie Dymáková zlikvidovala svým dokumentem Šmejdi celou jednu šmejdskou generaci, a naší prací bychom tedy chtěli vzdát hold i jí, se podvodníci posunuli dál, vynalezli nové techniky a koupili nové kostýmy. A nás zajímal právě příběh vývoje šmejdství, od prvního nigerijského dopisu z 18. století k těm nejvýdělečnějším podvodům současnosti,“ řekla dramaturgyně a spoluautorka textu Natálie Strýčková Preslová.

„S konzultacemi ohledně nejnovějších technik podvodníků nám pomohla například Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia, expert na internetovou bezpečnost Roman Máca a další ‚lovci šmejdů‘. Všichni odborníci se shodují na tom, že precizně dotaženým podvodům je velmi těžké se bránit, ale že nejúčinnější obrana je právě znalost jejich postupů. I to bylo pro nás důvodem k tomu je zinscenovat," uvedl režisér Janek Lesák. Stálý herecký tým Divadla NoD doplnil kouzelník, performer a úřadující Mistr ČR v Moderní Magii Aleš Hrdlička.

Inscenace, ve které se kromě Hrdličky představí i Nela Štefanová, Martin Cikán, Láďa Karda a Jan Strýček, měla premiéru před několika dny. Další reprízu plánují Divadlo NoD, sídlící v Dlouhé v Praze 1, na 17. května a pak na polovinu září.