Ve víceletých a ročních grantech na kulturu hlavní město rozděluje asi 300 milionů korun, další akce podporuje formou partnerství.

Těchto sedm akcí už město letos podpořilo 15 miliony korun od organizace Prague City Tourism na marketing a propagaci. Výbor dnes přidělil pět milionů korun pro Signal festival, jeho rozhodnutí musí ještě schválit rada. Festival loni navštívilo více než 460 tisíc lidí, poprvé byl vstup placený. Letos se uskuteční v polovině října.

Bez grantové podpory Prahy letos zůstal filmový festival Febiofest. Jeho prezident Fero Fenič v úterý obdržel čestné občanství Prahy. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest uvede od 17. do 25. března deset filmů s českou účastí a pozve zájemce na výstavu reprodukcí kreseb polské filmové legendy Andrzeje Wajdy. Loni snímky vidělo přes 62 tisíc diváků.

Mezi sedmi vybranými akcemi je také hudební festival Pražské jaro. Návštěvnost předchozího 70. ročníku byla přibližně 93 procent a za vstupenky lidé utratili zhruba 23 milionů korun. Ještě v roce 2010 byla návštěvnost kolem 83 procent. Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun. Letos bude od 7. května do 5. června.

United Islands se rozšíří

Kolem 60 tisíc lidí zavítalo v posledních letech také na Designblok. Letos bude festival designu a módy opět na holešovickém výstavišti, v termínu od 27. října. Loni byly instalace a výstavy na více než 70 místech.

Přibližně stejnou návštěvnost jako Desingblok měl loni také dvanáctý ročník hudebního festival United Islands. Vstup na všechny festivalové akce byl zdarma. Letos bude festival od 23. do 25. června, k tradičnímu Střeleckému, Dětskému ostrovu nebo Kampě plánuje přidat nové lokace, například Žofín, Petřínské sady a park Portheimku.

Podporu města získal také festival nového cirkusu a divadla Letní Letná a jeho zimní varianta Lední Letná. Letos bude letní část v Letenských sadech na přelomu srpna a září, loni ji navštívilo přes 38 tisíc lidí. Jediná sportovní akce v magistrátním výběru, pražský maraton, každoročně v květnu přiláká do ulic asi 10.000 běžců včetně zahraničních.

Čtěte také: Festival Signal 2015: obří síť, kouř a světlo