Devítimetovou kapku objevil světoznámý architekt Norman Foster v italském Milánu, jak se celých dvacet let válí v trávě. A právě díky němu bylo dílo později převezeno do Česka, kde ho zrestauroval ve svém ateliéru sochař Lukáš Rais.

Představení uměleckého díla architekta Jana Kaplického Acquae a děl sochaře Jakuba Flejšara. | Video: Deník/Radek Cihla

Dílo vytvořil před více než dvaceti lety český architek Jan Kaplický na zakázku pro Triennale di Milano. Tam desítka renomovaných architektů z celého světa představilo své návrhy street food kiosků ve spolupráci s předními světovými značkami.

Kaplického výtvor nese název Acquae a jde o obří ocelovou kapku, na jejímž konci se nachází prostor na led. Objekt měří 9 metrů na délku a 5 metrů na šířku, vnitřní strukturu tvoří železný plech řezaný laserem. Slouží tak jako zásobní pult pro lahve a vybízí ke konzumaci balené vody.

Představení uměleckého díla architekta Jana Kaplického Acquae a děl sochaře Jakuba Flejšara. | Video: Deník/Radek Cihla

Instalace se stala součástí 10. ročníku projektu Sculpture Line. „V červnu oslavíme desáté narozeniny projektu Sculpture Line a jsem rád, že při té příležitosti můžeme široké veřejnosti představit právě toto dílo. Jan Kaplický byl vizionář a architekt světového významu. Vystavením Acquae mu můžeme vzdát hold a jeho rodné Praze připomenout architektův odkaz,“ říká Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines, která sochařský projekt Sculpture Line organizuje.

Atmosféru dotváří sochy Jakuba Flejšara

Kromě díla Acquae nainstalovala společnost Art Lines na pražském Bastionu také díla sochaře Jakuba Flejšara.

Představení uměleckého díla architekta Jana Kaplického Acquae a děl sochaře Jakuba Flejšara. | Video: Deník/Radek Cihla

Ten v rámci projektu Sculpture Line vystavuje svá díla pravidelně a s jeho objekty ve veřejných prostorech se setkávají občané a návštěvníci mnoha českých měst, mimo jiných Prahy, Hradce Králové, Pardubic či Jablonce nad Nisou.

Art Lines

Společnost Art Lines je zastřešující institucí pro poskytování služeb napříč kreativními a kulturními odvětvími. Zaměřuje se zejména na podporu umělecké činnosti profesionálních a začínajících mladých umělců, dále na podporu vzdělávání v umělecké oblasti a dalších kreativních odvětví. Svým klientům poskytuje společnost Art Lines poradenství i zprostředkování investic do umění a zajišťuje i odbornou správu soukromých sbírek. Mimoto se zabývá také uměleckým výzkumem, nabízí podporu grantové a projektové činnosti.