Akce, která se už tradičně koná v červenci, a potřetí za sebou pak v dolní části Václavského náměstí, chce opět ukázat, že pouliční divadlo, to dávno už nejsou jen žongléři či klauni.

„Toto umění je neprávem označováno za underground. Soubory, které na festivalu vystupují, mají za sebou řadu úspěšných mezinárodních vystoupení,“ říká ředitel festivalu Jakub Vedral. „Mimo jiné jsme letos realizovali doprovodný program na závodech formule 1 v Bahrajnu, což se asi lidem z kamenných divadel hned tak nepodaří,“ doplňuje.

Ústřední téma festivalu ostatně letos je mezinárodní. Na Václavském náměstí, které se před 25 lety stalo symbolickým místem odporu totalitnímu režimu v tehdejším Československu, vzpomene během pětidenní přehlídky pouličního divadla na Ukrajinu a odkáže na kyjevský Maidan - symbol současných bojů za politické změny.

„Nechceme být apatičtí, nechceme vzdávat boj s nespravedlností, blbostí, pohodlností a leností. I proto letos připravujeme průvod Křídla naděje, kde chceme upozornit na nelehkou situaci ukrajinských umělců a nejen jich. Přivítáme také soubor Teatr Voskresinnia, který byl založený ve Lvově v roce 1990 - příznačně v době společenských změn znovu získané nezávislosti,“ přibližuje Jakub Vedral.

Život je Swing! a Křídla naděje

Festival startuje v pondělí 14. července v 16 hodin přestavením Život je Swing! v podání Long Vehicle Circus. Hodinu poté se festival otevře site specific průvodem Křídla naděje.

Dál pak festival mimo jiné ve světové premiéře představí polský soubor Teatr Biuro Podrózy s inscenací „Mr. Hunger". Pan Hlad odkazuje na Kafkovu povídku Umělec v hladovění. I 90 let po smrti tohoto literáta pražské německé komunity je zpracované téma aktuální a divákům nabídne zamyšlení nad otázkou lidské morálky.

Polský soubor, který s tímto představením přijede, vznikl už v roce 1988 a v oblasti pouličního divadla je podle Vedrala „naprostým fenoménem". Několikrát vyprodal svými představeními scény nejprestižnějšího divadelního festivalu Fringe v Edinburghu. Ale je to také soubor, který strávil několik měsíců prací v palestinských utečeneckých táborech, hrál v Iráku či Iránu. Na toto představení se lze těšit ve středu od 21 hodin.

Němci zahrají 
na fasádě domu

Pozoruhodným bodem programu je i vystoupení berlínských Grotest Maru, kteří - rovněž během středy - vůbec poprvé 
v České republice představí inscenaci Timebank, jež se bude odehrávat na fasádě Ehlenova domu na Jungmannově náměstí. „Herci budou běhat na domě a budou na něm hrát," přibližuje představení plné takzvané „vertikální akrobacie" lapidárně Vedral.

Ve čtvrtek od 18 hodin pak na Václavském náměstí vystoupí cenami ověnčené Teatro SÓ, v němž se mísí německo-portugalské kořeny, s poetickým představením Sómente o osamělosti stáří.

Chybět nebudou ani české špičky oboru. Autorské duo Bratři v tricku zítra od 17 hodin pobaví s Prasečím cirkusem nejen děti. Nedávno nastudované představení Angel-y v podání Vandy Hybnerové, Lucie Kašiarové a Terezy Ondrové uvede diváka do světa cynických andělů ve středu od 18 hodin.

Odpoledne, večer 
a zadarmo

Divadlo Continuo připravilo na čtvrteční 21. hodinu představení U zdi, které klade důraz na vertikalitu, výraznou živou hudbu a jedinečnou scénografii.

A festival pak v pátek od 21 hodin uzavřou V.O.S.A Theatre, kteří nasbírali zkušenosti například v čínské Šanghaji nebo Bahrajnu, přijedou s Vysokým sněním a originálními samohyby.

Festival Za dveřmi letos získal záštitu náměstka primátora Václava Novotného. Program začíná vždy od 16.00 hodin, večerní představení pak ve 21.00 hodin. A dobrá zpráva: vstup na všechna festivalová vystoupení je zdarma.

Vybíráme z programu festivaluPondělí 14. července:
16.00 - Long Vehicle Circus (CZ) - Život je Swing!
17.00 - Křídla naděje (CZ) - site specific průvodové představení
21.00 - Teatr Voskresinnia (UA) - To Meet Prospero

Úterý 15. července:
17.00 - Bratři v tricku (CZ) - Prasečí cirkus

Středa 16. července:
18.00 - Lucia Kašiarová a Vanda Hybnerová (SK/CZ) - Angel-y
21.00 - Teatr Biuro Podrózy (PL) - Mr. Hunger
V průběhu dne Grotest Maru (DE) - Timebank (Jungmannovo náměstí)

Čtvrtek 17. července:
18.00 - Teatro só (DE/PT) - Sómente
21.00 - Divadlo Continuo (CZ) - U zdi

Pátek 18. července:
21.00 - V.O.S.A. Theatre (CZ) - Vysoké snění

Všechna představení kromě Timebank se konají na Václavském náměstí.