A to přesto, že prostor při jeho produkci ze začátku vypadal poněkud odlidštěně. Téměř sedmdesátiletý McFerrin, v Česku celkem častý host, se do Prahy vrátil s novým projektem Gimme 5. (Zítra se stejným programem zavítá do brněnského Sono Centra).

 V podstatě jde o skupinové zpívání ve spontánně vymýšlených aranžích, v nichž má větší část lidí na pódiu roli orchestru a lídr (ne nutně McFerrin) rozvíjí hlavní melodický motiv.

Pozorný posluchač brzy pozná, že kvartet, který spolu s hvězdou koncertu sedí v popředí, funguje v úloze jakýchsi předzpěváků.

Hlasová kapela

Ti vědí víc a jsou sehranější než osoby v druhé řadě. Základní čtyřku tvoří Joey Blake a David Worm, které české publikum mělo možnost už několikrát vidět, a zpěvačky Judi Vinarová a Rhiannon. Ti všichni s McFerrinem spolupracují od konce osmdesátých let, kdy je Bobby přibral do souboru Voicestra.

Hlasová kapela byla jeho dlouholetým snem. Společně pak zkušení vokalisté vypilovali k dokonalosti projekty jako Circlesongs, což byly společně rozvíjené improvizace zpěváků sesednutých v kruhu, u nichž nikdo předem nevěděl, jak dopadnou.

McFerrinův letošní program má tentýž náboj, a člověk by nevěřil, že se nejedná o předem promyšlené muzikantské krasojízdy.

Když vloni McFerrin nechal rozhlásit, že pro své aktuální koncerty ve Foru Karlín a Sono Centru hledá doprovodné vokalisty, schopné utáhnout celou show jen a cappella (tedy „na hubu“), ozvala se mu asi dvacítka tuzemských souborů, sborů i sólistů. Umělec si po pečlivé úvaze vybral liberecký sbor Akcent. A právě to je teď dvanáct měsíčků, kteří McFerrina zezadu na pódiu jistí.