„Je to taková viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně beze skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích," řekl o nové inscenaci režisér Jařab, jenž se vedle Jana Mikuláška stal dalším kmenovým režisérem Divadla Na zábradlí.

Inscenace je aktuální  a nadčasová

Příběh si vystačí se stísněnou, třístupňovou scénou a minimem pohybu. Jádro sdělení stojí na dialozích, pronášených většinou u lůžka opiem a kokainem omámeného Holmese lačnícího po případech, které ovšem nepřicházejí.

Inscenace v sobě protíná posedlost kriminalitou a případy obou známých protagonistů s otázkou postavení žen a jejich právy v Anglii za dob viktoriánské éry. Otázka zneužívání a znásilnění ovšem s ohledem na současné hnutí #MeToo i feministickou vlnu dává celému Podivuhodnému případu pana Holmese nadčasovost a aktuálnost.

Hereckou dvojici Hájka a Königa doplnili Jakub Žáček, Johana Matoušková, Jiří Černý, Ivan Lupták, Magdaléna Sidonová, Petr Čtvrtníček, Petra Bučková a Barbara Bočková.

Oslavy šesti desetiletí existence Divadla Na zábradlí doplní vydání publikace mapující historii divadla a uvedení šestidílného cyklu filmových dokumentů České televize, jenž se zaměří na jeho vývoj během jednotlivých dekád.

V prosinci poté režisér Jan Mikulášek uvede s dramaturgyní Dorou Viceníkovou autorsky pojaté dílo legendy světového filmu Ingmara Bergmana. Druhá polovina sezóny se tematicky zasvětí realitě všedního dne a zakončí ji premiéra od filmového režiséra Marka Najbrta.