Pořadatelům hrozí pokuta za hluk, místním ale více než hlasitá hudba vadila helikoptéra.

„Podle dohody s naší městskou částí měli organizátoři zajistit úklid odpadků a zábran na ulicích do šesté hodiny ranní. Naši zaměstnanci ráno oblast kontrolovali a s výsledkem jsme spokojeni. Úklid se na některých místech sice o několik hodin pozdržel, ale to je výjimka,“ informovala Deník vedoucí oddělení informací a styku s veřejností Prahy 11 Andrea Wolfová.

Její slova potvrzuje i zástupce pořádající agentury Live nation Petr Novák: „Úklid začal bezprostředně po skončení koncertu a v několika směnách ho naši zaměstnanci dokončili během pátečního dopoledne.“

Na výsledky se čeká

Mnohem větší potíže bude mít organizátor s překročením povolené hladiny hluku po desáté hodině večerní.

„Na oficiální vyjádření hygieniků, zda byla překročena povolená hluková hladina a rušen tak noční klid, teprve čekáme. V případě, že tyto normy překročeny byly, povedeme s organizátorem koncertu přestupkové řízení, na jehož konci by mohla být i pokuta,“ pokračuje Wolfová a dodává: „S panem starostou jsme si dělali interní neoficiální měření hluku na různých místech Jižního Města. Na starém Chodově, kde se lidé báli hluku nejvíce, jsme naměřili 42 decibelů. Optimální hranice je 40 decibelů a rozdíl mezi těmito hodnotami běžné ucho nepozná. Nejvíce jsme naměřili bezprostředně vedle areálu, ve kterém Madonna vystoupila, a to 62 decibelů.“

Nejedná se o katastrofální hodnoty, například novorozeně pláče v intenzitě až 110 decibelů. K relativně nízkým hodnotám přispěla pravděpodobně poloha pódia obráceného směrem od obytné zástavby a příznivé povětrnostní podmínky. I tak by se případná pokuta mohla vyšplhat až k půl milionu korun na úkor pořadatelů.

S hlukem koncertu neměla přes počáteční obavy problém ani Vlasta Jungwirthová bydlící v blízké Nechvílově ulici: „Sice byl slyšet nějaký hluk, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem se bála. Já na to už nejsem, ale sousedi si koncert, na který se šli podívat, dokonce moc chválili. Mnohem víc mi ale vadila helikoptéra, která do noci létala nad našimi domy.“

Budoucnost areálu

Podle vyjádření Prahy 11 nevznikly v průběhu ani po konci koncertu žádné vážnější bezpečnostní ani dopravní problémy, a proto jsou s organizací akce vcelku spokojeni. Otazník se ale vznáší nad další budoucností areálu.

„Trochu se bojím, že se zde nyní budou konat další koncerty, které patří spíš na Strahov. Tady to není na takovou monstr akci zařízeno,“ svěřila se Deníku Marie Hausnerová z Prahy 11.

„Pozemek není náš, patří pražskému magistrátu. V současné době nemáme informace, že by se zde jakýkoliv koncert plánoval. Předpokládaný výtěžek pro naši městskou část z koncertu Madonny je čtyři miliony korun a celý půjde do našich mateřských škol a centra sociálních služeb,“ reagovala Wolfová.
„Třeba se to tady alespoň rekultivuje. Už nyní to zde vypadá lépe než před nedávnem. Žili tu bezdomovci a my jsme se sem báli chodit,“ tvrdí Hausnerová.