Konkrétně mezi tradičním Plesem v Opeře konajícím se v pražské Státní opeře a Plesem jako Brno, který se bude konat v brněnské Richard Adam Gallery.
Obě akce spojuje luxus a drahé vstupné, v některých ohledech se ale od sebe pražský a brněnský ples značně liší. Například Brno sází na extrémní luxus a nákladný raut, Praha se chlubí delší plesovou historií.
Brno: čtyři tisíce květů
Název Ples jako Brno poměrně trefně vystihuje megalomanské pojetí celé akce. Do plesového sálu nechají pořadatelé navézt k výzdobě čtyř tisíce živých květů z Holandska. Stovce číšníků a hostesek se nechávají na míru ušít plesové oblečení. Ples jako Brno se koná počtvrté.
Praha: Ohromující historie
V Praze se první Ples v Opeře konal již v roce 1948. A už tehdy se stal výjimečnou společenskou událostí. Ne vždy to ale měl jednoduché. Po revoluci byly vynechány hned tři ročníky. Další pauza následovala v roce 1995 a trvala až do roku 2009. Od té doby se ples koná pravidelně. „Ples v Opeře je především událostí, která zvyšuje prestiž Prahy za hranicemi České republiky a posiluje cestovní ruch,“ uvádí organizátoři.
Letošní ročník má být laděn do francouzského stylu: „Podtitulem je heslo Savoir Vivre. A to hned z několika důvodů – Savoir Vivre v překladu znamená Umění žít, což Ples svou zábavnou i charitativní složkou dokonale naplňuje,“ uvedla ředitelka Plesu v Opeře Zuzana Vinzens. Tématu umění žít bude odpovídat občerstvení, které nabídne lahůdky, jako jsou šneci na bylinkovo-česnekovém másle.
V jakých disciplínách si oba plesy vedou lépe a v čem naopak zaostávají?
Raut: Brno dělá menu půl roku
Ples jako Brno je hojně vyhledáván i gurmány, o přípravu rautu se tu totiž stará vyhlášený řetězec luxusních restaurací Valoria. Jeho šéfkuchaři vybírají menu půl roku dopředu. Kromě kvality dbají i na to, aby množství pokrmů a nápojů bylo záměrně předimenzováno. Okolo 80 procent jídla i pití tak bývá plně k dispozici i okolo třetí hodiny ranní. Raut zabere plochu 800 metrů čtverečních.
V Praze se budou podávat lahůdky, jako jsou šneci na bylinkovo-česnekovém másle. Jako hlavní chod bude hostům podávaná klasika francouzské kuchyně kohout na červeném víně s bylinkami a kořenovou zeleninou. Celé menu bude korunovat Peche Melba, lahodný dezert z broskví s vanilkovou zmrzlinou a malinovou omáčkou.
Vstupné: Praha vyjde levněji
Pokud by se někdo při výběru z obou plesů řídil cenou vstupného, je na místě upozornění: není vstupenka jako vstupenka. U prestižních plesů je třeba si ohlídat, co je v ceně vstupenky a především: kam je umístěno vaše místo na sezení.
Na Ples v Opeře je možné sehnat vstupenku za 2500 korun, ale sedět budete až na balkóně v 2. poschodí, navíc bez stolu - tedy jako v kině. Raut a veškeré dění je přitom umístěno v přízemí, kde se ceny pohybují okolo 9 tisíc korun. Za exkluzivní lóži pro 6 osob zaplatíte 120 tisíc korun.
Brno razí jinou strategii. Cenový rozptyl je 5 až 15 tisíc korun, ale i s nejlevnější vstupenkou sedíte v přízemí: „Nechceme, aby se hosté s VIP vstupným bavili na parketu a ostatní na ně koukali z balkonu. Veškerá místa jsou k sezení u stolu v přízemí, rozdíl je jen v tom, jak je kdo blízko pódiu,“ shrnuje mluvčí brněnského plesu.
Kapacita: Brno zaostává o 400 míst
Zatímco na Brněnský ples se dostane okolo šesti stovek hostů, Praha mírně překračuje čtyřcifernou hranici. Mohou za to větší prostory Státní opery i rozmístění sedadel.
Rozdíl v tom, kde se plesy konají, je vidět na první pohled. Ples v Opeře nabízí konzervativní a reprezentativní prostory Státní opery, která se nachází jen pár desítek metrů od Václavského náměstí. Brno svůj ples umístilo do moderně a umělecky zrekonstruované tovární haly z 19. století, což ve spojení s plesovou výzdobou působí velmi neobvykle. Je na každém, jaký styl mu vyhovuje více.
Charita: Myslí na potřebné
S charitou je možné se setkat na obou plesech, pokaždé formou dražby uměleckých děl. Minulý rok Ples v Opeře vynesl rekordních 745 tisíc korun pro účely Nadace Terezy Maxové dětem. Brno letos výtěžek aukce věnuje nadaci Pro dětský smích.
Zájem o vstupné
Měřeno zájmem o vstupné, zde je Brno napřed. Nutno ale vzít v potaz termín konání akce, brněnský ples se totiž koná o 20 dní dříve a hosté tedy musí s nákupem vstupenek více spěchat.
Zájemci o brněnský ples jsou ale již téměř bez šance, lístky jsou vyprodány - organizátoři přesto radí se v případě zájmu informovat u prodejců kvůli možným zrušeným rezervacím. Pražský ples ještě zdaleka vyprodán není, k dispozici je polovina vstupenek.
Servis pro hosty
Oba plesoví organizátoři evidentně sledují i zahraniční konkurenci, kde se čím dál více prosazují předplesové služby zdarma v rámci vstupného. Hosté chtějí jednoduše za své peníze co nejvíce.
Praha tak letos nabízí, že můžete před samotným plesem navštívit luxusní butik, kde vám stylista poradí, co si vzít na sebe. Podobná služba funguje i v Brně, kde má každý host dokonce navíc ještě zdarma lekci etikety a tance.
Čtěte také: Ples v Opeře: když nestojíte u vchodu, jsou to nejkrásnější taneční
Kolébka plesů v opeře? Paříž!Dnes má ve světě ze všech plesů největší jméno ples vídeňský. Kolébkou „plesů v opeře" ale není. Tou je překvapivě Paříž, kde se v opeře plesalo už za Ludvíka XV., který se při jednom z plesů dokonce seznámil se svou chotí Madame de Pompadour.
Ve Vídni to plesy měly mnohem těžší, František I. jim příliš nakloněn nebyl. Po roce 1848 sice František Josef I. nechal postavit věhlasnou Operu, ale plesy v ní zakázal. První se tak odehrál až v roce 1877. Po velkém bombardování a následné opravě se s plesy pokračovalo až v roce 1956. Od té doby lákají dodnes.
Anketa: Chodíte na plesy?
Jan Teplý, herec: Tancování mě baví, tancuji rád, ale málo. Plesy obecně moc nenavštěvuji a nechystám se tedy ani na Ples v Opeře.
Jan Kříž, zpěvák a herec: Kvůli práci se nechystám ani na Ples v Opeře, v minulosti jsem ale zažil ve Státní opeře silvestrovské plesy. Byly nádherné. Snad mi to jednou vyjde a vyvedu na Plese v Opeře svoji přítelkyni na parket.
Braňo Holiček, herec: Jediný ples, na kterém jsem byl, byl můj maturitní. Myslím, že se plesá především kvůli sociálnímu kontaktu a toho já mám v práci dost. A tak plesám spíše, když jsem doma s rodinou.
Ondřej Ládek (Xindl X), zpěvák: O co horší jsem tanečník, o to víc mě tančení baví, takže doufám, že nějaké ples se ženou navštívíme. Ale vzhledem k tomu, že teď jedu turné po Slovensku a v únoru startujeme společné turné s UDG, nevím nevím, jestli budeme mít kdy.
Vanda Karolyi, zpěvačka: Plesy navštěvuji jenom pracovně, jinak nemám potřebu, ani touhu. Tančím moc ráda, ale jenom na jevišti, nebo doma s dcerou Laurou.
Petra Hřebíčková, herečka: Na plesy už skoro deset let nechodím. Poslední byl divadelní ples ve Zlíně a nechystám se ani letos. Není to proto, že bych je neměla ráda, naopak - tančit mě moc baví a na střední škole jsem nevynechala jediný možný ples. Nynější absence je spíš kvůli tomu, že se nepohybuji ve společnosti lidí, která by na plesy chodila. A samotnou, bez kolektivu přátel, by mě to nebavilo.
Václav Vydra, herec: Plesy jsem nenavštěvoval až do doby, kdy jsem se v roce 2006 zúčastnil soutěže StarDance. Mojí taneční partnerkou byla Petra Kostovčíková a od té doby jsme spolu byli asi 6 let zváni na plesy i různé firemní akce. Vystupovali jsme s několika tanečními ukázkami a moc mě to bavilo, což ale neznamená, že jsem se naučil tančit. Mohl jsem tančit jen s Petrou a jen právě ty ukázky, které jsme měli nacvičené. Párkrát za Petru zaskočila i její (a vlastně i moje) kolegyně Tereza Bufková. Asi před třemi lety jsme vystupovat přestali, takže i já jsem přestal tančit. Nechystám se tudíž ani na Ples v Opeře, tančím už pouze s koňmi.
Zdeňka Žádníková, herečka: Tančím moc ráda, ale momentálně plesy spíš moderuji. Takže se jen závistivě dívám na taneční páry shora, z pódia.
Josef Vágner, zpěvák: Obecně se na plesech cítím jistěji na pódiu, spíš než na tanečním parketě. Každopádně je docela sranda čas od času oprášit nějaké ty kroky, které jsem pochytil v tanečních. Během plesové sezóny se vždy snažím alespoň nějaký navštívit, nicméně na ten v Opeče bych musel svůj um oprašovat o něco délě a to už letos asi nezvládnu.