V autorově režii se na jevišti objeví například Ivan Trojan, Veronika Khek Kubařová, Martin Myšička, Pavel Šimčík, Petr Vršek, Zdeňka Žádníková a Vladimír Polívka.
"Po vynálezci měkkých kontaktních čoček Otto Wichterlem by Antonín Holý mohl být nejznámějším českým vědcem - ale není. Doufám, že by hra mohla přispět k jeho popularitě," řekl Zelenka ČTK.

Geniální český chemik 

V původně nedramatickém životním příběhu míchá reálné postavy s vymyšlenými - a hledá drama. Odbornými poradci mu při psaní byli odborníci z Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.
"Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle. Tři takové látky a jejich tři otce, jedním z nichž byl i tento geniální český chemik, sleduje Zelenkova hra.

Stavebnice Merkur 

Zkoumá vznik a dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než osmdesáti procent pacientů na celém světě," poznamenala dramaturgyně inscenace Olga Šubrtová.
Otto Wichterle měl slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový "Merkur" v životě chemika Antonína Holého. Má jít o příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě.

Elegance molekuly 


Petr Zelenka představil v Dejvickém divadle od roku 2001 hry Příběhy obyčejného šílenství, Teremin a Dabing Street. Elegance molekuly bude čtvrtým jeho textem na této scéně. K napsání ho inspirovali kolegové Antonína Holého působící ve vědecké radě Nadačního fondu na podporu vědy Neuron, který projekt zaštítil finanční podporou.
"On a jeho tým vymysleli funkční terminaci řetězení DNA, byli ve správné době na správném místě - a byli připraveni," komentoval to Zelenka. Vznikla gigantická farmaceutická firma Gilead Sciences, která se do první světové desítky dostala díky těm třem českým molekulám.

Hlavním hrdinou příběhu je její dlouholetý ředitel John C. Martin, chemik, vizionář a dnes i dolarový miliardář, a jeho žena Rosemary. A protože předobrazem většiny postav jsou lidé, kteří dosud žijí, Zelenka musel dbát na fakta a měl menší možnost fabulace. Kde to šlo, zachoval reálie, jinde drobně posunul události o pár let dopředu či dozadu.