Za nejvyšší částky byly letos vydraženy panenky Nadace Generali (182 tisíc korun), Liběny Rochové (55 tisíc korun) a Josefa a Jáji Dvořákových (50 tisíc korun).

Projekt Adoptuj a panenku a zachráníš dítě, který tato benefiční aukce doprovází, má již v České republice tradici. Spočívá v tom, že děti i dospělí vyrábějí látkové panenky podle střihu, který UNICEF ČR poskytuje. Každý tvůrce potom svou panenku opatří „rodným listem", na kterém je uvedeno jméno panenky, země, kterou má představovat, datum narození panenky a adresa jejího tvůrce.

UNICEF poté tyto panenky nabízí k symbolické adopci za částku 600 korun, která odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti 6 hlavním smrtelným dětským chorobám.

Pomoc v krizových oblastech

„Pracovníci UNICEF právě teď zasahují ve více než 70 krizových oblastech světa. V současné době plné konfliktů a nejistot děti o to více potřebují ochranu proti násilí, zneužívání, nedostatku a nemocem. Jsme vděční za to, že díky dnešní aukci můžeme dát šanci na zdravý život 1213 dětem," uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Výtěžek 728 tisíc korun zajistí komplexní očkování proti šesti hlavním smrtelným dětským nemocem pro 1213 dětí. Celkem se v letech 2003 až 2015 při aukcích panenek podařilo získat částku 10 449 100 korun, která umožnila proočkování 17 415 dětí.

Panenky pro aukci 2015 připravili (celkem 25 panenek): Ateliér Africké sochy , Miroslav Bobek, Burda Style - Ingrid Oriešková, Jan Činčera, Jitka Čvančarová, Josef Dvořák, Nadace Generali, Tereza Pokorná, Anežka Hřebejková, Martha Issová, Heidi Janků , Petr Kalouda, Daniela Kolářová, Tatiana Kovaříková, Bára Nesvadbová, Rony Plesl, Liběna Rochová, Kateřina Lubovská Smolíková, Vladimír Staněk,  Šenýr Bijoux, Robert Vano, Michal Viewegh, Karel Voříšek, Zátiší Group, Valérie Zawadská.

Tvůrci o svých panenkách

Liběna Rochová (oděvní návrhářka a patronka projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě): „Je úžasné, jak tento projekt za dobu své existence vyrostl. Věřím, že k úspěchu akce přispěje i moje panenka Slečna Partitura z limitované kolekce Oděvní partitury, která v sobě snoubí prvky výtvarného umění a oděvního designu."

Josef Dvořák (herec a moderátor): „Jelikož neoplývám šikovností, rozhodl jsem se letos věnovat loutku hastrmana, která pochází z roku 1983, tedy z doby, kdy bujelo moje vodnictví. Tahle loutka je mi opravdu strašně drahá, nejenom proto, že předlohou jsem byl já sám. Doufám, že se pro ni najde bohatý dražitel, kterému loutka udělá do kapsy pořádnou díru."

Karel Voříšek (moderátor): „Společně s výtvarnicí Markétou Houšteckou jsme letos vytvořili Císařovnu Sisi, která je propracovaná do nejmenších detailů, a je důkazem toho, že panenky nám každý rok rostou do krásy."

Bára Nesvadbová (spisovatelka): „Letos poprvé jsem panence „tatínkem", protože jsem ji dělala s pomocí profesionální výtvarnice a s duchovní podporou mé maminky. Moje dcera Bibi vytvořila texty na šatech. Panenka představuje trochu naivní, velice krásnou, ale zároveň zklamanou dívku, která nemá žádné jméno – nazvala jsem ji Dívka, která by chtěla létat, a musím říct, že už teď mi moc chybí.

Tatiana Kovaříková (módní návrhářka): „Moje panenka je oblečená do temně černých taftových šatů. Proto jsem ji pojmenovala Belle de nuit , v češtině Kráska noci."

Daniela Kolářová (herečka): „Panenku pro UNICEF jsem letos vytvářela poprvé a inspiroval mě příběh pákistánské školačky, bojovnice za lidská práva a nositelky Nobelovy ceny míru Malalaj Jusufzai, která projevila nesmírnou odvahu a měla by být inspirací nám všem."

Tereza Pokorná (herečka): „Svoji panenku jsem pojmenovala Něžná, protože je to poetické, až éterické stvoření. K panence patří i báseň, kterou jsem složila, a kterou si bude moci přečíst ten, kdo panenku vydraží."

Kateřina Lubovská Smolíková (designérka): „Moc si vážím toho, že už po třetí jsem mohla vytvořit panenku pro benefiční aukci. Panenku podle mého návrhu vytvořila sklářská dílna ve Skalici u Nového Boru a doufám, že udělá novému majiteli radost."

Vladimír Staněk (módní návrhář): „Pro aukci 2015 jsem připravil Louise ze St. Louis a doufám, že si jej vydraží nějaký sympatický pán nebo dáma a společně tak pomůžeme hezkou částkou dobré věci."

Olga Kopalová (majitelka společnosti Šenýr Bijoux): „Panenka Šenýrka je ozdobena výrazným náhrdelníkem, náušnicemi, kyticí a především přesnou replikou korunky České Miss 2015 s motivem lipových květů."

Hana Homolková (ředitelka Ateliéru Africké sochy): „Naše panenka je bezpochyby nejtěžší ze všech. Je to originál od sochaře ze Zimbabwe, v jehož vesnici rozvíjíme programy na pomoc dětem."

Jana Myslivečková (vedoucí tiskového oddělení Zoo Praha): „Panenka Tuja, kterou věnoval ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek, přicestovala z Mongolska, tedy ze země, kam posíláme koně Převalského. Slovo tuja znamená v mongolštině záře a my všichni v ZOO Praha věříme, že pomůže prozářit životy co nejvíce dětí."

Heidi Janků (zpěvačka a moderátorka): „Chtěla jsem vytvořit panenku ryze pro děti – aby byla veselá, barevná, a aby si s ní děti toho, kdo ji vydraží, mohly i hrát. Paňác Pepíno to všechno myslím splňuje a doufám, že přinese radost mnoha dětem."

Rony Plesl (designér a sochař): „Moje tři panenky představují tři sestry. Sice vypadají každá jinak, mají jinou barvu, jiné vlasy, pocházejí z jiného etnika, ale i přesto jsou součástí jedné rodiny."

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 150 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich všestranný rozvoj. UNICEF dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější – do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou. 

UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků.