Klata je znám osobitým přístupem ke klasickým textům. Nebojí se citací popkultury, jeho výklady reflektují aktuální problémy společnosti a světa. V inscenaci zavede diváky do historické Vídně, kde vládne kníže Vincentio (hostující Jan Vlasák). Odhodlá se k sociálnímu experimentu končícímu téměř katastrofou. Rozhodne se totiž předat moc Angelovi (Jan Teplý) a sám se vydává za mnicha. Sleduje, jak se z nevinné hry stává tragédie. Pevné charaktery se lámou, právo se mění na zbraň teroru. Náboženské cítění ustupuje fanatismu, nadšení se mění v hysterii a spravedlnost v nástroj útlaku.

"Pracoval jsem s herci deseti národností, ale ještě nikdy v Praze. I když jsem ve středním věku (v únoru oslaví 45. narozeniny), stále mám chuť hledat nové impulsy. Proto jsme se s vedením divadla dohodli na Shakespearovi," řekl Klata. Dosud vytvořil 40 inscenací, k Shakespearovi se dostal několikrát. Jednou z prvních byl Hamlet, kterého inscenoval v gdaňské loděnici.

Něco za něco je podle něj těžkým a tajuplným textem, který osciluje mezi komedií a tragédií. "Přitom je současný - když pohlédneme na aktuální politickou scénu, někdy nevíme, zda se máme smát nebo plakat," dodal.

Klata režíroval například v Düsseldorfu, Berlíně, Bochumi či moskevském MCHATu. Jeho inscenace jsou zvány na významné evropské i světové festivaly, byly uvedeny v Benátkách, Paříži, Dublinu, Soulu, Buenos Aires, Minsku či Pekingu. Českým divákům představil v roce 2016 na PalmOff festu Ibsenova Nepřítele lidu.

Podle ředitele libeňské scény Michala Langa je důležité, aby i v Česku hostovali zahraniční režiséři evropského významu. "Jan Klata bezpochyby takovou osobností je a jsem rád, že přijal moje pozvání. Chci, aby naše 70. sezona byla výjimečná. Věřím, že vedle Zamilovaného Shakespeara, Višňového sadu a pražské premiéry Žítkovských bohyní, kterou připravujeme, Klata inscenací Něco za něco potvrdí, že Divadlo pod Palmovkou je výraznou a progresivní scénou, s níž je nutno počítat," uvedl.

Dramaturgyní inscenace, v níž se dále objeví Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Kamila Trnková, Ondřej Veselý, Radek Valenta či Tomáš Dianiška, je Iva Klestilová.