Celá akce, kterou kolem 17. hodiny zahájil průvod aktérů Rytířskou, Železnou a Celetnou ulicí, se bude znovu opakovat v neděli.

Když tento průvod po půl šesté dorazil na Ovocný trh, moderátor postupně představoval všechny řemeslníky, kteří zaplňovali vytyčený prostor. Byli mezi nimi například květinářky, pekař, brusič nožů, přadlena, pletařky, výrobci hadrových panenek nebo zmrzlinář.

Moderátor v nadsázce připomněl, že vzali i kominíka, který podle italské tradice nosí smůlu, nikoliv štěstí jako v tuzemsku. Hned se prý jeho síla ukázala, když na začátku představení krátce zapršelo.

Z italštiny produkci přihlížejícím překládala pracovnice Italského kulturního institutu, který se společně s italským velvyslanectvím a městskou částí Praha 1 podílel na pořádání této akce.

Řemeslníci v akci

Jako poslední byli představeni muzikanti a pak zazněly ještě čtyři italské písně, než se historický jarmark otevřel přihlížejícím. Ti mohli překonat pásku, která je od účinkujících oddělovala, a prohlédnout si „řemeslníky" přímo v akci.

Skupina Le Arti per Via je vlastně muzeem v pohybu, používané rekvizity a nástroje skutečně pocházejí z počátku 20. století. Například pojízdný brousek na nože a nůžky byl více než sto let starý, prozradil moderátor.

Skupina, jejíž členové se této aktivitě věnují ve svém volném čase, má třicetiletou tradici. Její představení byla k vidění v šestnácti zemích světa včetně vzdálených destinací, jako jsou Mexiko, Kanada, USA nebo Austrálie. Do Prahy zavítala při příležitosti zahájení předsednictví Itálie v Radě Evropské unie.