Hana Buštíková, rodačka z Valašského Meziříčí, a Dana Vlková, která se narodila v Praze, se seznámily jako doprovodné zpěvačky v koncertním programu Josefa Laufera. „Po nějaké době v kapele Josefa Laufera jsme se ale rozhodly osamostatnit, vystupovat samy za sebe. A úspěch se dostavil poměrně rychle – naše písničky začaly hrát v rádiu, účinkovaly jsme v televizních show, postupně se nám začaly hrnout nabídky na koncertování i do zahraničí, především do Německa, kde jsme se staly velmi populárními,“ uvedla Buštíková v rozhovoru pro Deník.

Kdo je spatří, musí je milovat

Rokem založení dua Kamélie se stal letopočet 1980. Název podle rostliny z čeledi čajovníkovitých zpěvačkám poradil kamarád. Údajně se jim zalíbil i proto, že ho podpořil příslovím z Dálného východu, jehož smysl by se dal vyjádřit větou: Kdo spatří kamélie, musí se do nich zamilovat.

Heidi Janků v první polovině osmdesátých let patřila k novým tvářím na domácí hudební scéně a velmi rychle si získala přízeň zejména mladého publika:

Název Kamélie se neujal jenom v Německu, kde zpěvačky vystupovaly hlavně s písněmi ve stylu country pod svými křestními jmény Hana und Dana (na některých deskách psáno jako Hanna & Daana), a to na popud režiséra tehdejšího revuálního programu východoněmecké televize Ein Kessel Buntes.

Hudba ORM, texty Krečmar

O hudební složku populární dvojice, která se proslavila hity Jako Robinson, Žárlí nebo Víkend začíná, se starali Petr Dvořák a Pavel Růžička, známí jako duo ORM. Tito průkopníci používání syntezátorů a počítačů na naší hudební scéně mají na kontě i nejeden filmový a seriálový hit. Složili například píseň k seriálu Sanitka.

Dvorním textařem Kamélií byl loni na podzim zesnulý Eduard Krečmar. „Nevím, jak to dělal, ale hned od prvního textu, který nám Eduard napsal, jsme si říkaly, že s námi snad musel odjakživa žít, protože vycítil naši podstatu. Přitom nás v zásadě neznal, nebyli jsme nějací blízcí přátelé. A mimochodem, není vůbec lehké napsat text pro dvojici a ještě k tomu ženskou… On to uměl dokonale!“ vzpomínala na zásadní spolupráci Dana Vlková.

Uspěly v Japonsku i ve filmu

Buštíková s Vlkovou hodně vystupovaly v zahraničí. Pro svá turné natočily i tři desky v angličtině a dvě v němčině. Koncertovaly i v Japonsku, kde v roce 1983 uspěly na písňovém festivalu v konkurenci dvou tisíc hitů z celého světa. Kamélie vydaly celkem čtrnáct alb. To poslední nazvané Trend vyšlo v roce 2015.

Vítězslav Vávra byl zajímavý tím, že zpíval a zároveň bubnoval, proto se mu začalo říkat zpívající bubeník:

„Nemůžeme žít jenom ze starších písniček, čas od času je potřeba repertoár obnovit, zvlášť když od nás posluchači nové věci očekávají. My jim je s potěšením nabízíme, protože je to pro život umělce, tvůrčího člověka důležité,“ řekla Buštíková pro Deník a Vlková ji doplnila: „Pokračujeme v tom, o co nám vždycky šlo, totiž aby se lidé při poslechu našich písniček mohli odreagovat od dnešní doby, která je velmi tvrdá, a aby jim prostě s námi bylo dobře.“ Nutno dodat, že Kamélie stále s úspěchem koncertují.

Obě dámy se objevily i na stříbrném plátně. Vlková si zahrála ve filmech Prodavač humoru (1984) a Smrt krásných srnců (1986), kde měla i milostnou scénu s Karlem Heřmánkem. Buštíková účinkovala v hudební komedii Trhák (1980) a krimi Pokus o vraždu (1973). Spolu se pak objevily ve snímku Anděl s ďáblem v těle (1983).

info Zdroj: Deník

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

10 největších hitů:

Jako Robinson (1980)

| Video: Youtube

Formule (1980)

| Video: Youtube

Kouzla (1981)

| Video: Youtube

V rytmu galaxie (1981)

| Video: Youtube

Cukr, káva, limonáda (1981)

| Video: Youtube

Víkend začíná (1983)

| Video: Youtube

Žárlí (1984)

| Video: Youtube

Prázdniny (1984)

| Video: Youtube

Týden (1984)

| Video: Youtube

Bludný Holanďan (1987)

| Video: Youtube

Typický znak
Kamélie nevynikaly žádnými disko tanci ani extravagantním ustrojením. Typické pro ně byly ladné pohyby, vždy elegantní šaty a samozřejmě hřívy podle poslední módy upravených blond vlasů.

Největší šlágry
Hitů měly Kamélie ve své době více než dost. K těm největším patřily písně Jako Robinson, Žárlí, Víkend začíná nebo i v němčině zpívané Geboren zum Leben či Haltos.

Nejsledovanější video na YouTube
Skoro 513 tisíc zhlédnutí má na YouTube píseň Hej, pane šenku od dua ORM s textem Eduarda Krečmara. Video z roku 2010 je záznamem z vystoupení Kamélií v pořadu Silvestr na Nově.

První byl Korn
Ještě předtím, než se Kamélie potkaly ve skupině Josefa Laufera, měla Buštíková zkušenosti s vystupováním po boku Jiřího Korna. S ním ve dvojici nazpívala třeba píseň Půjdeme na bulvár (1978).

Citát
„Je zajímavé, že jsme natočily v němčině pro pořad Ein Kessel Buntes písničky dua ORM Jako Robinson a Formule, které se tam ale vůbec neujaly, zato doma jsme s nimi okamžitě zabodovaly.“

Umění stárnout
Ačkoliv obě dámy letos oslaví už 74. narozeniny, vypadají naprosto skvěle. Jejich svěží vzhled a štíhlé postavy jsou o to obdivuhodnější, že se na nich nepodepsaly zákroky plastických chirurgů.