Letošní kolekci Salonu filmových klapek tvoří na 135 originálních děl, na jejichž tvorbě se podíleli například Kristian Kodet, Olbram Zoubek, Jan Saudek, Petr Nikl a Kateřina Milerová.

Výtvarná tvorba některých autorů se na klapkách objevuje poprvé

Tato "tradice" se v některých rodinách předává na další generaci. Podle umělecké ředitelky festivalu Markéty Pášmové tak do letošní kolekce přispěly celé výtvarnické rodiny - Josef Velčovský se synem Maximem, Boris Jirků s dcerou Adélou Marií, Miroslav Göttlich s dcerou Veronikou, Kitzbergerovi a synové, Jiří Brázda a syn či manželé Baborákovi.

Výtvarná tvorba některých autorů se ale na klapkách objevuje poprvé. „Do salonu je letos zařazena například klapka Ludmily Zemanové, dcery známého režiséra Karla Zemana," uvedla Pášmová. Výtvarníci nejsou limitováni technikou zpracování či tématem. Mezi sběrateli jsou oblíbené dětské motivy a témata související s filmem.

Salon filmových klapek odstartoval už v roce 1998

Výtěžek z aukce bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V pondělí 29. května vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které se ucházejí o podporu. Během 19 let se dostalo na 330 audiovizuálních studentských projektů.

Salon filmových klapek odstartoval v roce 1998. Za dobu jeho existence vzniklo 2057 klapek, které putovaly do soukromých sbírek. Nejúspěšnější byla klapka Libora Vojkůvky nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená; v roce 2008 za ni dal kupec 199 tisíc korun. Do letošního roku aukce vydělaly přes 28 milionů korun.

Fanoušci na festivalu uvidí 350 snímků pro děti

Projekt letos slaví 20 let, toto výročí bude i jedním z hlavních témat 57. ročníku Zlín Film Festivalu. Jedna ze sekcí se zaměří i na tvorbu autorů, kteří díky podpoře z aukce odstartovali kariéru.

V pořadí 57. ročník zlínského festivalu se uskuteční od 26. května do 3. června. Každoročně jej navštěvuje přes 120 tisíc diváků, projekce se konají i v dalších městech. Fanoušci uvidí na 350 snímků pro děti a mládež, evropské první filmy, animovanou tvorbu, studentské filmy a další. Více je na www.zlinfest.cz.

Čtěte také: Film Agnieszky Hollandové zahájí 23. března festival Febiofest