Státní opera otevře novou sezonu titulem, který na jejím jevišti zazněl naposledy před 110 lety – dramatem Vincenza Belliniho Norma s Marií Fajtovou v titulní roli. Režisérem inscenace je mladý japonský umělec Tomo Sugao. Premiéry budou 2. a 4. října 2015 a o rok později bude inscenace hostovat v japonských divadlech.

I v nadcházející sezoně bude repertoár Nové scény obsahovat operní díla – Březinova Toufara, Šostakovičovy opery Orango a Antiformalistický jarmark a Kučerovou Rudou Marii. Ty doplní oratorium Lost Objects autorů Davida Langa, Michaela Gordona a Julie Wolfe z newyorského uskupení Bang on a Can, jež české publikum zažilo před šestnácti lety na Pražském jaru. S Orchestrem Národního divadla ho nastuduje Petr Kofroň a o vizuální složku se postarají Michael Bielicky a Kamila B. Richter. Premiéra na Nové scéně se uskuteční 17. prosince 2015.

Jedinou operní premiérou ve Stavovském divadle nebude tentokrát Mozartovo dílo, ale Popelka Gioacchina Rossiniho. Premiéry nového uvedení přivítají své první diváky 21. a 22. ledna 2016. Novou inscenací jednoho z nejvýraznějších českých operních režisérů Jiřího Heřmana, a to na jevišti Státní opery, bude Pucciniho tragédie Madama Butterfly. Premiéry jsou na programu 4. a 9. února 2016.

Tvorba Bohuslava Martinů se na jevišti Národního divadla zpřítomní operou Juliette (Snář) v režii Zuzany Gilhuus. Pražské premiéry jsou naplánované na 24. a 25. března 2016.

Velkolepé rozloučení

Italský dirigent Marco Guidarini se po znamenitém Mefistofelovi premiérovaném letos v lednu vrací do Státní opery, aby se ujal nastudování Gounodova Romea a Julie. Režie je svěřena Slávě Daubnerové, která loni okouzlila dvojicí Šostakovičových oper Orango a Antiformalistický jarmark na Nové scéně. Roli Julie přijaly Kateřina Kněžíková a Jana Šrejma Kačírková, Romeem bude Aleš Briscein a Martin Šrejma. Gounodův Romeo a Julie má premiéru 21. a 23. dubna 2016.

Se sezonou se Státní opera rozloučí velkolepě. Ve dnech 10. a 12. června 2016, jen několik týdnů před zahájením generální rekonstrukce, nabídne tato scéna mimořádný titul skladatele Richarda Strausse, jenž zde v minulém století dirigoval. Pro režii krvavého dramatu oslovilo Národní divadlo britského režiséra Keithe Warnera. V Praze se díky Elektře poprvé uvede renomovaný německý dirigent Roland Böer, který spolupracuje s operními domy v Londýně, Miláně i Vídni.

„V nadcházející sezoně uvedeme na čtyřech scénách 45 operních inscenací, čímž pokračujeme v široké dramaturgii, v přitažlivém režijním pojetí a ve vysoce hodnotné hudební kvalitě. Každé z vybraných děl má silné poselství ve svém tématu a schopnost oslovit dnešního diváka – od dětí, studentů, rodin, diváků v aktivním věku až po dříve narozené publikum,“ uvedla ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová.