I nyní se navíc najdou jedinci, kteří vynaloží zájem a úsilí o to, aby obyvatelům této východoasijské země pomohli. Jedním z nich je Marie Tvrdková, která zorganizovala v České republice čtyři charitativní koncerty na pomoc obyvatelům Japonska.

Koncerty pro Japonsko se budou konat během listopadu a záštitu nad nimi převzalo Velvyslanectví Japonska v České republice a Česko-japonská společnost.

Celý projekt nese pojmenování Společně na Zemi. „Název vystihuje skutečnost, že problém Japonska se netýká pouze tragicky zasažené oblasti, ale lidí po celém světě,“ říká hlavní pořadatelka Marie Tvrdková.

Listopadové turné začne 9. listopadu na zámku Štiřín. O dva dny později, 11. listopadu, se přesune do kaple sv. Vojtěcha na zámku v Kostelci nad Černými lesy a poté 13. listopadu do zrcadlového sálu zámku Dobříš. Poslední koncert se bude konat 16. listopadu v pražském divadle Semafor.

Podnět vzešel od zpěvačky Evy Miklas-Takamine

V programu vystoupí zpěvačka Eva Miklas-Takamine, česká rodačka žijící v Japonsku, za doprovodu japonského koncertního kytaristy Tatsuo Sato.

„Podnět k pořádání charitativní akce vzešel právě od zpěvačky Evy Miklas-Takamine během její návštěvy České republiky v dubnu tohoto roku. Také ona byla totiž jednou z těch, kteří březnovou katastrofu v Japonsku prožili na vlastní kůži,“ informuje Tvrdková.

Návštěvníci se mohou těšit především na japonské skladby, ale zazní i písně původem španělské, francouzské a samozřejmě české. Zpěvačka zazpívá rovněž skladby z vlastní tvorby.

Na všech koncertech budou mít návštěvníci také prostor položit zpěvačce dotazy.

Z darovaných peněz uhradí japonským dětem pobyt v ČR

Výtěžek z koncertů poputuje v plné výši na konto Česko-japonské společnosti. Za něj bude třiceti dětem z japonského města Rikuzen-Takada umožněn na jaře příštího roku pobyt v České republice. „Tato oblast byla během ničivého zemětřesení takřka srovnána se zemí, a proto se tamním obyvatelům snažíme pomoci,“ dodává Tvrdková.

Svou účastí na koncertech může vyjádřit sounáležitost s obyvateli Japonska každý…

Michaela Rozšafná