Jsou mezi nimi socioložka Jiřina Šiklová, psycholožka a politická vězenkyně Dana Němcová, fyzioložka Helena Illnerová nebo architektka Eva Jiřičná, ale i regionální autority jako zakladatelka plzeňské Městské charity a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová či Helena Faberová, která stála u zrodu charity v Českých Budějovicích. Otáčivé kolo, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek, doplňuje poeziomat s možností poslechu rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.

Principy jsou jako rodinné stříbro

„Kompasem v životech protagonistek výstavy vždy byly svoboda, vnitřní integrita, svědomí, činnost, co má smysl, starost o místo, kde žijí, a otevřenost myšlení," uvedla autorka projektu Eva Hrabětová ze spolku Buena Vista Vinohrad.

„Svoji cestu si vybírají podle uvedených hodnot sedm či osm desítek let, bez ohledu na většinové mínění poplatné té či oné době. Principy, kterými se řídí, jsou prověřené celým životem a mají hodnotu rodinného stříbra. Když na tenhle kompas rezignujeme, tak se ztratíme," doplnila.

Na webu budou krátká videa 

Kromě obřího kola se veřejnost může seznámit s osudy a postoji těchto žen také na webu projektu www.ceskestribro.eu. Postupně na něm budou zveřejňována krátká videa, ve kterých se protagonistky vyjadřují k otázkám o životě v totalitním režimu, odvaze postavit se nespravedlnosti či o rizicích vývoje současné společnosti. Rozhovory s nimi vedla spisovatelka Alena Ježková.

Čtěte také: Výstava na hlavním nádraží ukazuje příběhy pražských lidí bez domova