"Když smíchám věci do sebe a pak je rozčlením na 'dark side' a více funky, prosvětlenou, humornou, tak mi jde především o procházku tou krajinou a o to, jak věci mezi sebou vazbí. To mě lákalo nejvíc," řekl devětatřicetiletý umělec, který byl několikrát nominován na cenu Jindřicha Chalupeckého a letos se stal výtvarnou Osobností roku.

Podle kurátora Karla Srpa je Kintera první současný autor, který přistoupil k prostoru MK jako k celku. "Uvažoval o obou dvou křídlech knihovny paralelně. Městskou knihovnu si rozdělil na dva póly - kladný a záporný a v rámci těchto střetů umístil umělecká díla," řekl Srp.

Na více než 1200 metrech čtverečních jsou k vidění starší i nejnovější díla. Nechybí soubor objektů nazvaný Spotřebiče z 90. let minulého století, nadávající nákupní taška nebo obrněný dětský kočárek. Okouzlení elektrickou energií demonstruje Kintera na nadpřirozeném svítícím hrdinovi Shiva Samurai nebo na blikající postavě z brambor. V části expozice, která je pravidelně ztemňována, je instalován olověný příbytek fiktivní postavy Plumbaře.

V "dark side" se nachází také socha s názvem Bad News - čert hrající na buben, který poslouchá v rádiu deprimující lavinu zpráv o ekologických, energetických a přírodních katastrofách.

V barevnější a pozitivnější části výstavy odpočívají barevní sněhuláci, ze stromu vykřikuje reklamní slogany havran, diváky může pobavit i dětská postava "prevíta" bouchajícího hlavou do zdi.

"Původně jsem chtěl udělat ještě větší čurbes. Chtěl jsem sochy prezentovat v procesuálním nepořádku, jak vznikají v ateliéru. To se ale nakonec ukázalo, že to není dobrá strategie," uvedl Kintera.

Svébytná instalace pracuje s návštěvníkovým očekáváním, překvapením, znejistěním. Cílevědomě narušuje stereotypy, což je vidět hned po vstupu do galerie. Kintera proměnil celý vstupní prostor ve večerku s regály plnými barevných produktů.

"Výstava je schválně pojmenovaná trochu matoucím způsobem, takovým žargonem z ekonomického světa. Udělal jsem to schválně, abych lehce mátl diváka a zároveň byl trochu popisný, protože tohle výsledky mojí analýzy jsou," řekl umělec.

Součástí výstavy budou i doprovodné akce pro děti všech věkových kategorií. Ve výtvarných dílnách budou moci vytvářet předměty, kterých se jakoby dotkl Plumbař a které zolovněly. Děti budou balit věci do alobalu, natírat je stříbrnou barvou, stříkat stříbrným sprejem. Programy pro děti se chystají na 31. března a 28. dubna.