Výstava nazvaná prostě Jan Palach připomíná letošní 45. výročí události, kterou chtěl student pražské filozofické fakulty vyburcovat své spoluobčany i politiky k odporu proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. V Křížové chodbě a Rytířském sále začne v úterý a potrvá do 25. února.
Kurátorkou výstavy je fotografka Dana Kyndrová, v expozici jsou snímky 27 autorů, například Dagmar Hochové, Miroslava Zajíce, Miroslava Hucka, Miloně Novotného, Pavla Diase, Markéty Luskačové, Jana Reicha, Pavla Štechy či Jiřího Všetečky. Fotografové zachytili okamžiky, která následovaly v Praze po Palachově odhodlaném a radikálním činu 16. ledna až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho mohutný manifestační pohřeb.
Soubor snímků z pohřbu Jana Zajíce
Epilogem pak jsou fotografie z 26. ledna, kdy tehdejší Veřejná bezpečnost zasáhla proti demonstrantům na Václavském náměstí, a z 28. ledna, kdy byla provedena úprava okolí pomníku sv. Václava, která měla lidem zabránit v přístupu k pomníku. Unikátní je podle pořadatelů soubor fotografií Miroslava Hucka z pohřbu Jana Zajíce ve Vítkově z 3. března téhož roku.
Součástí výstavy jsou i práce výtvarníka Jiřího Sozanského, generačního vrstevníka Jana Palacha, který na výstavě představuje fotomontáže z cyklu Povznesení. Pracuje v něm i s posmrtnou maskou Jana Palacha, kterou vytvořil sochař Olbram Zoubek. Sozanský se zúčastnil podobného projektu v roce 2009, kdy se výstava konala v ambitu františkánského kláštera. Tehdy v zahradě kláštera představil plastiku Rok šedesátý devátý, do níž byla také zakomponována posmrtná Palachova maska; dnes je socha instalována v areálu Vrchního soudu v Praze na Pankráci.