Sobotní estetický svátek pro oči se tentokrát konal v Divadle za plotem v areálu bohnické psychiatrické léčebny v Praze 8. Deset klubů všech věkových kategorií vyslalo své favoritky na zmíněné soutěžní klání. Pro porotu to bylo nepochybně těžké rozhodování, protože různých kategorií, jako například junioři, děti, dueta a jiných bylo poměrně hodně. Výčet vítězů by byl dlouhý a hlavně v přehršli vkusných kostýmních výprav a tanečních výkonů snad i nedůležitý.

Jinými slovy, všechny slečny i dámy předvedly nefalšovanou orientální podívanou. „Je dobře, že současná mládež má zájem o orientální tance. Není to svým způsobem jen sportovní disciplína. Tento tanec je totiž i určitým výrazem duše," míní Lenka Kosinová, vedoucí oddělení akcí a propagace Domu dětí a mládeže v Praze 8 - Spirála.

Nezbývá než dát Lence Kosinové za pravdu - mnohé dívenky svou soutěžní roli vnímaly velmi vážně a výraz tváře při tanci tomu taky odpovídal. Omyl je si myslet, že v orientálních tancích mohou vynikat jen dívky či ženy pouze z arabských zemí. Ohlédnutí v čase totiž vypovídá o pravém opaku.

Nelehké rozhodování

Například Kateřina Šafrová z Prahy se v roce 2011 probojovala mezi nejlepší břišní tanečnice na světě, vystupovala potom v Dubaji či ve Spojených státech amerických. „Soutěží tady dcera naší kamarádky, tak jsme se přišli podívat. Obdivuji na těch dívkách, co všechno se dá na těle ovládat. Já se svým pivním břichem teď zavlnit, tak se zklidní až za hodinu," smál se Václav Korytář. I tak, jako jiní diváci, nespustil oči ze soutěžního týmu Belly Habibi.

Vybírat vítěze v různých kategoriích nebylo pro tříčlennou porotu zřejmě jednoduché. Tím víc například pro Evu Petrovskou, jednu z nejlepších orientálních tanečnic v České republice. Nelehké rozhodování tak sdílela s ostatními členkami. „Je to rok od roku těžší, protože orientální tanec si u mládeže získává stále větší popularitu. Což se samozřejmě odráží i na soutěžních výkonech," poznamenala Lenka Kosinová z DDM v Praze 8 - Spirála.

Břišní tanec k nám doputoval ze Středního východu. Většinou si jej lidé spojují s harémy, kde orientální tanečnice bavily svého vládce. Je to však mýlka. Původně se totiž jednalo o tanec plodnosti či rodiček, kdy se těhotná žena připravovala na porod pomocí určitých pohybů. Velmi pomáhá jak od ztuhlosti krčních svalů a tak i od bolesti např. od sezení u počítače.

Důležitá je technika

Přináší radost a uvolnění, odbourává stres a zvyšuje sebevědomí. Orientální tanec obecně pozitivně účinkuje na fyzickou kondici, ale i na psychiku. Je však třeba přesně dodržovat správnou techniku, protože např. špatný postoj u tance může způsobit bolesti bederní páteře.

Ženám vyspělých zemí se orientální tanec představil na světové výstavě v Chicagu v roce 1893. Tančila jej orientální tanečnice Little Egypt a její taneční skupina Middle East Dance. S vystoupením sklidily veliký úspěch, diváci byli tancem přímo fascinováni.