Abstraktní kompozice se stala nejdražším obrazem z dílny Františka Kupky. Dosud přitom jeho práce prodávané na veřejných dražbách nepřesáhly částku pět milionů korun. Před několika lety se v dražbě vyvolával jeho obraz za 6,5 milionu korun, kupce tehdy nenašel, prodal se ale soukromě.

Nový majitel, který dnes získal Abstraktní kompozici, bude muset k sumě dosažené na sále přidat ještě aukční přirážku. Ta činí 18 procent, a sběratel tedy musí celkem zaplatit 15,8 milionu korun. Dražitel, jenž částku navyšoval po telefonu, měl přitom – alespoň podle některých zdrojů – předem stanovený limit, který nehodlal překročit. Ten byl údajně 15 milionů korun, nakonec si tedy musel sáhnout hlouběji do kapsy.

Představa, že by se tak vysoko vyvolával obraz před deseti či patnácti lety, je podle odborníků nemyslitelná. Až v roce 1997 se objevila vůbec první milionová položka, ke konci 90. let se pak maximální ceny výjimečných děl vyšplhaly ke třem milionům korun. Cena dosažená za Kupku, jednoho ze zakladatelů abstraktní malby a jednoho z nejslavnějších umělců-českých rodáků, není podle odborníků nikterak nadhodnocená.

Kupkovu Abstraktní kompozici zakoupil její první majitel, továrník a sběratel Jindřich Waldes, přímo od Kupky v Paříži. V jeho vile v Americké ulici v Praze visel až do roku 1938, kdy obraz rodina vyvezla do USA. Později obraz získal dědictvím Waldesův syn Miloš, po jeho smrti se nákupem dostal do významné německo-české sbírky.

Aukci pořádala společnost 1. Art Consulting Brno – Praha. Stejně jako Kupka se v samostatné dražbě dnes nabízel obraz Aloise Wachsmanna nazvaný Figura. Z vyvolávací ceny 1,5 milionu jeho cena vzrostala jen na 1,6 milionu korun. Dobře se prodala dvě díla Pravoslava Kotíka – ceny vzrostly o několik set tisíc oproti vyvolávaným na 700 000 a 900 000 korun. Kupce naopak nenašla Špálova Kytice vyvolávaná za 850 000 korun.