Velkoformátové plátno Šero v pralese od malířky Toyen z jejího sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období mělo vyvolávací cenu 14 milionů korun, jeho cena se tak nakonec více než zdvojnásobila. Tuzemský aukční rekord Toyen držel zatím obraz s názvem Spící, který se v roce 2009 prodal za 23,2 milionu korun včetně aukční přirážky.

Obrazy Toyen dodnes působí uhrančivě 

Podobného zájmu jako Toyen se dnes podle Kaslové dostalo také dílu Zapomenuté hračky od Giorgia de Chirica, které se z původní vyvolávací částky 19 milionů vyšplhalo až na 26,2 milionu Kč. Desetimilionovou hranici překonalo i kubistické Zátiší s hodinkami od Emila Filly (vydraženo za 10,6 milionu Kč), Koupání od Františka Kupky (13,6 milionu Kč) a Žně v Kraskově od Antonína Slavíčka (11,2 milionu Kč). Další obraz Emila Filly Ležící žena dosáhl částky 9,8 milionu korun.

Díla Toyen, která je označována za první dámu české meziválečné avantgardy, zahrnují "naivistické" obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Její surrealistické obrazy dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem.

Dražilo se pro Centrum Paraple 

V neděli prodaný obraz Šero v Pralese nemá žádný záchytný bod či pevný střed, vše je v neustálém neuspořádaném procesu dění. Pozorovatel je tak nucen ponořit se do sebe sama a tam hledat odpovědi na své nejniternější otázky ukryté v podvědomí, stojí v popisku katalogu aukční síně.

V rámci nedělní aukce byla draženo také deset děl současných výtvarníků ve prospěch Centra Paraple. Jejich vyvolávací cena činila v součtu 400.000 korun, celková prodaná se vyšplhala na rekordních 1,178.000 korun. "Galerie Kodl dražila pro Centrum Paraple již popáté a je to nejvyšší částka," dodala Kaslová. Do aukce pro Paraple přispěl například Theodor Pištěk s autorským tiskem svého nejslavnějšího díla Ecce Homo, které začínalo na 40.000 Kč a nakonec se prodalo za 240 tisíc korun.